Tarihi yığma yapıların taşıyıcı sistemleri, güvenliğinin incelenmesi, onarımı ve güçlendirilmesi
The construction properties, safety, repairment and strengthening of historical masonry structures
- Tez No: 252468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, tarihi yapı türleri, tarihi yığma yapılarda kullanılan malzemeler ve özellikleri, tarihi yapılarda en çok rastlanılan yığma yapı tekniği, yığma yapıların yatay ve düşey yükler altında davranışı, tarihi yığma yapıların taşıyıcı sistemleri ve bu elemanlar arasındaki yük aktarımı, tarihi yığma yapılarda görülen hasar türleri ve hasarların oluşma nedenleri, 2007 DBYYHY esaslarına göre yığma yapıların tasarım ve yapım kuralları ile deprem güvenliği, malzeme özelliklerinin ve hasar tespitinin belirlenmesinde uygulanan deneysel yöntemler, kullanılan onarım ve güçlendirme teknikleri hakkında bilgi verilmektedir. Sayısal örneklerle konu desteklenmektedir. Ele alınan yığma kargir beş adet yapının mevcut durumlarının tespiti yapılarak, deprem yönetmeliğine göre güvenlikleri belirlenmiş, güçlendirme ihtiyacı olup olmadığı tespit edilmiştir. Güçlendirme yapılması durumunda 2007 DBYYHY göre hesap yapılarak mevcut durum ile güçlendirilmiş durum karşılaştırılmıştır, güçlendirme sonrası bulunan değerlerin sınır değerleri aşmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, types of historical buildings, the materials used in historical masonry buildings and their properties, the techniques of masonry structure, responses of masonry structures under vertical and horizontal loads, the construction properties of historical masonry structures and load translation between these properties, types of damages which occur in these structures and the reasons of the damages, design and construction rules and safety of masonry structures according to 2007 Turkish Earthquake Code, experimental methods used in determining the types of damages and characteristics of materials, techniques used in repairment and strengthening are investigated. The subject is supported with numerical examples. Current conditions and safety of five masonry buildings; whether they necessitate a strengthening technique or not, are determined according to 2007 Turkish Earthquake Code. If the strengthening is used, calculations according to 2007 Turkish Earthquake Code have been done, current condition and strengthened condition have been compared and have been shown that the values which were found after strengthening are under the threshold values.