Soğutucular için kaynama ısı transferi denklemlerinin irdelenmesi
Investigation of flow boiling heat transfer equations for refrigerants
- Tez No: 285162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TURHAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu tezde; çift fazlı ısı transferi, basınç düşümü, kaynama altı ısı transferi, kritik ısı akısı ve sisli akış ısı transferi korelasyonları üzerine çalışmalar yapılmıştır. Deneysel verilere yaklaşık sonuçlar veren denklemler önerilmiştir. Başlangıçta, dikey ve yatay borular için çift fazlı ısı transferi korelasyonları tanıtıldı. Daha sonra çift fazlı basınç düşümü korelasyonları gösterildi. Kritik ısı akısı korelasyonları karşılaştırıldı ve kaynama altı rejimdeki ısı transferi denklemleri değerlendirildi. Çalışmanın sonunda ise sisli akış ısı transferi korelasyonları ile kuruluğun başlama grafikleri sunuldu.Bütün bu çalışmaların sonunda, korelasyonlar deneysel verilerle karşılaştırıldı ve kesinlikleri test edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis; two phase heat transfer, pressure drop, subcooled heat transfer, critical heat flux and mist flow heat transfer correlations have been studied. Equations that best fit the experimental results are proposed as definite correlation.At the beginning, Two phase heat transfer correlations in vertical and horizontal tubes were initiated. After that two phase pressure drop correlations were introduced. Critical heat flux correlations were compared and subcooled heat transfer in tubes were examined. At the end , mist flow heat transfer correlations and dryout inception graphs werepresented.After all these quests, correlations were compared with experimantal results and thier accuracies were tested.