Copula tabanlı yeni bir yansıma modeli
A Copula-based BRDF model
  1. Tez No: 285179
  2. Yazar: AHMET BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde, opak (saydam olmayan) malzemelerin yüzeylerindeki yansımanın görüntülenmesi için kullanılan fonksiyonların, olasılık dağılımlarına dayalı olarak modellenmesi üzerinde durulmuştur.Yüzey yansıması, çift-yönlü yansıma dağılım fonksiyonları (Bidirectional Reflectance Distribution Function - BRDF) adı verilen çok değişkenli fonksiyonlarla ifade edilmektedir. Oldukça karmaşık bir yapı gösteren bu fonksiyonlar, copula dağılımlarıyla modellenmiştir. Copula dağılımları ayrıca Dalgacık (Wavelet) ayrıştırmaları ile bileşenlerine ayrılarak BRDF'in modellenmesi sağlanmıştır.Bu yöntemlerin dışında, ayrıştırma yöntemleri kullanılarak BRDF bir takım bileşenlerine ayrılmıştır. Geliştirilen yöntem sayesinde yüksek kalitede görüntüler ve yüksek oranda sıkıştırma elde edilmiştir. Ayrıca ayrıştırılan tensörün bileşenleri kullanılarak Monte Carlo hesaplama yöntemleri için ?Önemine göre örnekleme? (Importance Sampling) yöntemleri geliştirilmiştir.Geliştirilen yöntemlerin sonuçlarının değerlendirilmesi için, izotropik ve anizotropik malzemelere ait 100 adet ölçülmüş BRDF veri seti kullanılmış ve karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this project, surface reflectance models based on probability distributions are developed for opaque materials.Surface reflectance is represented by a class of multivariate functions known as Bidirectional Reflectance Distribution Functions (BRDF). Copula distributions are used to approximate these functions. Wavelet decompositions are also employed to improve the representational ability of the copula based models.A different approach based on factorizing the BRDF data into certain components is also considered. The underlying method has resulted in high quality images and high compression ratios. Importance sampling procedures are also develeped for Monte Carlo renderings based on the corresponding tensor products.To evaluate the performance of the proposed models, extensive comparisons are carried out using a measured BRDF data set which includes about 100 isotropic and anisotropic materials.