İzmir ili Harmandalı çöp deponi alanı örneğinde kentlerin katı atık depolama alan seçim ve kullanım ilkelerinin irdelenmesi üzerine bir araştırma
A research on urban solid waste landfill area selection and usage criteria on the case study of Izmir province Harmandali waste landfill
  1. Tez No: 285180
  2. Yazar: FARAH KAVAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında Harmandalı çöp deponi alanı örneğinde günümüz belediyelerinin katı atık yönetimi uygulamaları ele alınacaktır. Çalışmanın amacı; kentsel katı atık yönetiminde katı atık depolama alanlarının yer seçimi ve kullanımı ilkelerinin irdelenmesidir. Çalışmanın amacına ulaşması için İzmir'deki mevcut belediye çöp hizmetleri ile katı atık bertaraf yöntemlerine, Avrupa ve Amerika'daki katı atık yönetimine ve son olarak ta; entegre atık yönetimi planlamasına değinilmiştir. Böylece sistem bir bütün olarak ele alınırken, farklı uygulamalarla da karşılaştırılmıştır.Elde edilen bulgular ışığında; İzmir için katı atık depolama alanı yer seçimi, yönetim sistemi içinde mevcut mevzuatla ve Entegre Atık Yönetimi anlayışıyla değerlendirilerek yeni depolama alanı yer seçimi kriterlerinin oluşturulabilmesi için gerekli koşullar ve katı atık yönetiminin planlamasında öncelikler irdelenecektir. Son olarakta, mevcut ve planlanan bertaraf yöntemleriyle bir bütün olarak yapılması kararlaştırılan yeni deponi alanı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis on the example of Harmandalı landfill area, the solid waste management practices of nowadays municipalities has been studied. The aim of this study is to discuss the selection and the usage criterias of landfill areas in urban solid waste management. To reach this aim, existing urban waste services and solid waste disposal methods in İzmir, the solid waste Management in America and Europe, and lastly integreted waste management planning has been explained. As a result of this, the management system has been examined integrated and also it has been compared with different practices.At the end of the study, the solid waste landfill area selection has been evaluated together with existing laws and orders and with the Integrated Solid Waste Management approach. With outcomes of this study, the necessary conditions and the priorities of solid waste management planning has been discussed. In addition to this, finally, integrated with existing and planned disposal methods, new landfill area has been examined.