Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi atıksu arıtma tesisinin işletilmesi işletme problemleri ve bakımı
  1. Tez No: 28520
  2. Yazar: KEZİBAN CAMADAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT PINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ill ÖZET Bu tez çalışmasmda;Samsun Ondokuzmayıs üniversitesi Atıksu Arıtma Tesisinin işletilmesi, bakımı, işletme problem leri, oluşan bu problemlerin nedenleri, tesise olan etkileri, problemlerin çözümü için alınması gereken önlemler araştırıl mış, tesisin opt imizasyonuna çalışılmıştır. Araştırmanın ilk altı ayında tesisin giriş (ızgara girişi) ve çıkış (klorlama havuzu) noktalarından alınan numu nelerde sırasıyla PH, Sıcakl ık, Biyolojik Oksijen iht iyacı (BOI ) Kimyasal Oksijen ihtiyacı (KOI), Organik Madde, Alkalinite, Askıda Katı Madde (AKM), Toplam Çözünmüş Madde (TÇM), Nitrat, Nitrit, Amonyak, Organik Azot, Fosfor ölçümleri yapılmıştır. Tesisin 16/12/1992 tarihinde kapatılmasından sonra tesisten alınan numunelerde, laboratuvarda kesikli olarak çalışan Uzun Havalandırmalı Aktif Çamur Sistemi çalışılmıştır. önce aktif çamur üretilmiş daha sonra belirlenen havalandırma hızı ve belirlenen havalandırma sürelerinde numuneler alına rak yukarıda adı geçen ölçümler yapılarak optimum havalandır ma hızı, optimum havalandırma süreleri belirlenmiştir. Tesisin yeniden devreye girdiği 05/05/1992 tarihin den sonra ise tesiste gözlenen yüzen çamur probleminin neden leri üzerinde çalışılmıştır. Bu amaçla tesiste Çamur Hacim indeksi (SVI), Çamur Yoğunluk indeksi (SDI ), Karışım Sıvısında- Askıda Katılar (MLSS), Nitrat, Nitrit, Amonyak, Çözünmüş Ok sijen, Yağ ve Gres ölçümleri yapılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde tesiste bazı işletme problemlerinin olduğu belirlenmiş, problemlerin çözümü için alınması gereken önlemler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, problems observed with respect to the de- sing, construction, operation and maintenance of the waste water treatment plant of the Ondokuz Mayıs University were investigated. The process is one of extended aerated acti vated sludge system. During the first six months period of the study, samples were taken regularly from the inlet and outlet of the plant and analyzed for the determination of PH, temparature, BOIa, COD, organic matter, alkalinity, suspended solids, total dis solved solids, nitrate, nitrite, ammonia, organic nitrogen phosphorus, content of the raw wastewater and the effluent. Fallowing the closure of the plant on 16. 12. 1332, raw wastewater samples, taken from the inlet of the works were treated in a batch-wise extended aeration mode reactor set up in the laboratory. Optimum aeration time and aeration rate were determined after the production of activated sludge in the reactor. As the plant started to run agaian on 5.5.1332, the pos sible reasons of the sludge bulking problem observed were searched. For this purpose, Sludge Volume Index (S.V.I), Sludge Density Index