Keban baraj gölü Uluova bölgesinin bitki besin maddeleriyle yüklenmesinin incelenmesi
- Tez No: 28519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Te2i KEBAN BARAJ GÖLÜ ULOÜVA BÖLGESİNİN BİTKİ BESİN MADDELERİYLE YÜKLENMESİNİN İNCELENMESİ Yusuf SAATÇİ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilİm Dalı 1993, Sayfa 72 Bu çalışmada. Keban Baraj Gölü Uluova Bölgesi'nin bitki besin maddeleriyle yüklenmesi araştırılarak geleceğe yönelik tahminlerde bulunulmuştur Bu amaçla golün en yoğun kulanılan kısmı olan Uluova Bölgesi'nde uç istasyondan su örnekleri alınarak incelendi. Ayrıca basta Murat Nehri olmak Üzere, yağış, evsel atıksular, hayvansal atıklar, tarım alanları ve ormanlık araziler ût kırsal alanlardan yüzey akış ile baraj gölüne ulaşan besi maddesi yükleri tesbit edilmiştir. Keban Baraj golü uluova Bölgesinde yapılan araştırmalar neticesinde golde biriken azot ve fosforun kritik yükün üzerinde olduğu sonucuna varılarak. bitki besin madeleri yüklerinin azaltılabilmesi için gerekli önlemlerin alınması amacıyla çeşitli öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Bitki Besin Maddeleri, Ötrofikasyon, Kirlilik Yükü, Vollenveider Metodu.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Masters Thesis A STUDY ON PLANT NUTRIENT LOADS OF ULUOVA REGION OF EEBAN DAM LAZE Yusuf SAATÇİ Fırat Unversity Graduate School of Natural and Appiiied Sciences Depertment of Environment Engineering 1993. Page. 72 In this study, the dicharge of plant nutrients of Uluova region in to Keban Dam Lake vere investigated and aspects for the future are discussed. For this reason, water samples vere collected from different stations of most intensively used Uluova region. Beside this, nutrients transported by surface run of resulting from rain fall, domestic wastewater, lifestock westes, agricultural and forestry are as were deternined. The results of the study showed that the amount of nitrogen and phosphorus loads were above the critcaJ ievtl. in order to decreaus the high load of nutrients, necessariy precautions must be taken are discussed. KEY WORDS : Keban Dam Lake, plant Nutrients, Eutrophication, Pollution Load, Vollenweider Method