Pellet üretim tesisinin fizibilitesi: Bartın örneği
Feasibility study of a pellet plant: Bartin sample
  1. Tez No: 285298
  2. Yazar: BURCU ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Energy, Forestry and Forest Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Alternatif ve yenilenebilir bir biyoyakıt olan pellet üretiminin Türkiye' de uygulanabilirliği bu çalışmada incelenmiştir. Pellet, dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılmakta ve çevreye zararı çok az olan bir yakıt türüdür. Ülkemizde pellet üretmek için yeterli hammadde kaynakları ve potansiyel bir pazar bulunmakla birlikte henüz üretim ve kullanımı yaygın değildir. Pellet üretmek ve kullanmak hem çevre kirliliğini önlemekte hem de ülke ekonomisinin dışa bağımlılığını azaltmaktadır. Örnek bölge olarak seçilen Bartın'da pellet üreten bir tesisin kurulması geleceğe dönük karlı bir yatırım olacaktır. Zira Bartın ve çevresi hammadde ve pazar imkânları ile pellet üretimi için uygun koşulları sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, wood pellets production and the applicability as a plant in Bartin region were investigated. Pellets, which are environment friendly, are widely used in many countries on the world as a fuel type. The production of pellets in Turkey are not in a desirable place instead its sufficient raw material resources and potential market. Pellet production and usage prevent environmental pollution and reduce the dependence on foreign markets. The sample region in this study is selected as Bartın because it contains high raw material resources, a harbor and suitable connections and distribution to the consumer.