Evsel atıksu arıtma tesisi çıkış suyunda bulunan mikroplastiklerin ozon bazlı oksidasyon prosesleri ile arıtılabilirliği
Treatability of microplastics in domestic wastewater treatment plants effluent with ozone- based oxidation processes
- Tez No: 824609
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda dünya genelinde artmakta olan plastik üretimi ve tüketimine bağlı olarak, çevrede oluşan plastik kirliliği de artmıştır. Plastiklerin çeşitli yollarla parçalanması sonucu oluşan boyutları 1µm- 5mm arasında olan parçaçıklar mikroplastiklerdir. Mikroplastiklerin yaygınlaşması hem çevre hem de canlı sağlığı açısından önem arz etmektedir. Farklı kaynaklardan ortama yayılan mikroplastiklerin hemen hemen her yerde özellikle de sucul ortamlarda varlıkları gözlemlenmektedir. Bu çalışmada evsel atıksu arıtma tesisi çıkış suyunda bulunan mikroplastiklerin ozon bazlı oksidasyon proseslerinin kullanılması ile arıtılabilirlikleri araştırılmıştır. Yapılan deneysel çalışma, atıksu arıtma tesisinin çıkış suyundan 5 ay boyunca alınan kompozit numunelerle ile yapılmıştır. O3, O3/UVC, O3/UVC/TiO2 ve O3/UVC/ZnO prosesleri kullanılması sonucunda mikroplastik giderim verimlerinin incelenmiştir. Kasım, Aralık ve Şubat numunelerinde O3 yöntemi farklı koşullarda çalışılması sonucunda Taguchi deneysel çalışma analizi yapılmış ve optimum koşullar belirlenmiştir. İlk üç ay yapılan çalışmalarda en yüksek verim %90 olup çalışma şartları pH=7 O3=10 ve süre=60 dakikadır. Bu aylarda aynı zamanda taguchi deneysel analizler yapılmış ve sonucunda en yüksek verimin elde edildiği optimum koşullar ve katalizör miktarları belirlenmiştir. Mart ve Nisan aylarında optimum şartlar altında O3, O3/UVC, O3/UVC/TiO2 ve O3/UVC/ZnO prosesleri yapılmıştır. Bu aylarda en yüksek verimler O3 ile %82, O3/UVC ile %68, O3/UVC/TiO2 ile %78 ve son olarak O3/UVC/ZnO ile %77'dir. Karakteristik özellikleri incelendiğinde fiber, film, pelet, boncuk, amorf/köpük türleri iken en çok fiber yapılı mikroplastikler gözlemlenmiştir. Renk olarak en çok siyah mikroplastikler bulunmaktadır. Mevsimsel değişikliği bağlı olarak mikroplastiklerin renk çeşitliliğinde artış görülmüş bunun sebebi kış aylarında kullanılan kozmetik malzemeler ve tektsil ürünlerinden kaynaklanabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, plastic pollution in the environment has increased due to the increasing production and consumption of plastic throughout the world. Microplastics are particles with sizes ranging from 1µm to 5mm, which are formed as a result of the breakdown of plastics in various ways. The prevalence of microplastics is important for both the environment and the health of living things. Microplastics emitted from different sources are observed almost everywhere, especially in aquatic environments. In this study, the treatability of microplastics in the effluent of the domestic wastewater treatment plant was investigated by using ozone-based oxidation processes. The experimental study was carried out with composite samples taken from the effluent of the wastewater treatment plant for 5 months. Microplastic removal efficiencies were investigated because of using O3, O3/UVC, O3/UVC/TiO2 ve O3/UVC/ZnO processes. As a result of working with O3 method under different conditions in November, December and February samples, Taguchi experimental study analysis was made, and optimum conditions were determined. In the first three months of studies, the highest efficiency is 90% and the working conditions are pH=7 O3=10 and time=60 minutes. At the same time, Taguchi experimental analyzes were carried out in these months, and as a result, optimum conditions and catalyst amounts were determined where the highest efficiency was obtained. O3, O3/UVC, O3/UVC/TiO2 ve O3/UVC/ZnO processes were carried out under optimum conditions in March and April. The highest efficiencies in these months are 82% with O3, 68% with O3/UVC, 78% with O3/UVC/TiO2 and finally 77% with O3/UVC/ZnO. When their characteristics were examined, fiber, film, pellet, bead, amorphous/foam types were observed, while fiber-structured microplastics were observed the most. When their characteristics were examined, fiber, film, pellet, bead, amorphous/foam types were observed, while fiber-structured microplastics were observed the most. There are mostly black microplastics in color. An increase in the color variety of microplastics has been observed due to seasonal changes, and it is thought that this may be due to the cosmetic materials and textile products used in the winter months.