GSM 900 sisteminde trafik analizi,optimizasyonu ve hücre planlaması
Traffic analysis, optimisation and cell planning in GSM 900 systems
  1. Tez No: 285369
  2. Yazar: OKAN BEŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Abone sayıları, ses ve data hizmeti kullanımları sürekli artmaktadır. Bu durum neticesinde mevcuttaki GSM şebekesi trafiğinin analiz edilmesi gerekmektedir. Yapılan analizler sonucu GSM şebekesi üzerindeki trafik yükü sürekli izlenmekte ve trafik yoğunluğunun yüksek olduğu şebeke elemanlarında gereken optimizasyonlar yapılmaktadır. Optimizasyonlar sonucunda şebekenin verimli çalışması sağlanarak GSM şebekesi trafik yoğunluğundan kaynaklanan hizmet kalitesi düşüklüğü giderilmektedir. Bu durum neticesinde GSM operatörlerinin müşteri memnuniyet oranları artmaktadır.Aynı zamanda farklı coğrafi bölgelerde değişen nüfus profillerine göre hücre planlama hesaplamaları bu tez kapsamında gerçekleştirilen yazılım sayesinde yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
GSM systems are intensively use by people. Counts of subscribers, voice and data services are continuously increasing. Therefore traffic on GSM network must be analysed always. Traffic is monitoring with analyse results and make optimisation on network components. GSM network work healthy and efficiently with optimisations to remove low quality.At the same time software which is made in scope of this thesis can make cell planning calculation for different geographical regions.