Ilısu barajı çevresel etki maliyet analizi
Environmental effect cost analysis of Ilisu dam
- Tez No: 285376
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BERKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, 1200 MW maksimum kapasiteye sahip Ilısu Barajı'nın çevreseletkilerinin maliyeti analiz edilmiştir. Bu analiz için çalışma ile ilgili konularda verilertoplanmıştır. Ilısu Barajı'nın yüksekliği, arazi ve topografya özellikleri, nüfus yoğunluğuve su altında kalan rezervuar alanı göz önüne alınmıştır.Genel bilgiler bölümünde, tezin amacı belirtilip, barajlar hakkında genel bilgiler verilmişve baraj ? çevre ilişkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar bölümünde Ilısu BarajProjesinden etkilenen tek kentsel yerleşim yeri olan Hasankeyf İlçesi ve Ilısu Baraj Projesitanıtılıp, projenin karakteristik özellikleri verilmiştir.Bulgular bölümünde ise Ilısu Baraj Projesi'nin çevresel etki maliyeti; GHG emisyonları,bitkisel üretim kayıpları ve meydana gelebilecek hayat kaybı maliyetleri, insanlarınyeniden yerleşmelerinden kaynaklanan maliyetler, arazi kaybı maliyetleri, relokasyonyolları maliyeti, değişecek olan enerji nakil hatları maliyeti, tarihi ve arkeolojik alanlarlailgili meydana gelen maliyetler göz önüne alınarak hesaplanmıştır.Ilısu Barajı'nın bir MWs elektrik üretimi için çevresel etki maliyeti yaklaşık 1,697.192 $(2,376.069 TL) olarak hesaplanmış; hesaplanan çevresel etki maliyeti, mevcut elektriktüketim maliyeti ve baraj maliyetiyle karşılaştırılmıştır. Barajın enerji üretimi ile kendiniamorti edeceği süre 6.48 sene olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Ilısu Dam with a maximum capacity of 1200 MW have been analyzed.Data was collected for analysis on issues related to the study. Dam?s height, terrainfeatures, topograpyh, population density and resorvoir area of Ilısu Dam were taken intoaccount.General information section, main purposu of study is stated, and the dam ? enviromentrelationships were examined. The studies section, information about dams were given.Hasankeyf Country that is the only urban settlement effected by the Ilısu Dam Project wasintroduced and the project?s characteristics were given.In the symptoms section, the Ilısu Dam Project costs related to; environmental impact,GHG emissions, crop production losses, loss of life that may occur, land losses, people?sre-settlements, relocation roads, historic and archaeological sites and the energytransmission lines that change was calculated by taking into consideration.Cost of the environmental impacts of the Ilısu Dam is calculated as 1,697.192 $ (2,376.069TL) per MWh electricity produced. Calculated costs of environmental impacts arecompared with the costs of construction and revenue gained from energy production. Timerequired to amortize its cost by energy production is determined as 6.5 yearsapproximately.