Yonga kurutma sıcaklığının yonga levhanın fiziksel, mekanik ve yüzey özellikleri üzerine etkisi
The effect of particle drying temperature on the physical, mechanical and surface properties of particleboard
- Tez No: 285375
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY NEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada; yonga kurutma sıcaklığının yongalevhanın fiziksel, mekanik ve yüzey özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla yongalar 100°C, 125°C, 150°C ve 180°C olmak üzere 4 farklı sıcaklık değerinde kurutulmuştur.Kurutma sıcaklığındaki artışın özgül ağırlık ve rutubet üzerinde etkili olmadığı, kalınlığına şişme oranında ise belirgin bir iyileşmeye sebep olduğu görülmüştür. Eğilme direnci, elastikiyet modülü ve yüzeye dik çekme direnci değerlerinin kurutma sıcaklığındaki artıştan olumsuz yönde etkilendiği belirlenmiştir. Kurutma sıcaklığının kademeli olarak artırılmasıyla temas açısı değerinin ve yüzey pürüzlülüğünün arttığı tespit edilmiştir. Bu durum ıslanabilmeyi olumsuz etkilemiştir.Kurutma sıcaklığının artırılmasıyla %1'lik NaOH ve alkol-benzen çözünürlüğünün arttığı, pH ve holoselüloz miktarının azaldığı, soğuk su ve sıcak su çözünürlükleri ile lignin ve selüloz miktarının etkilenmediği görülmüştür.100°C, 125°C ve 150°C sıcaklıklarda kurutulan yongalardan üretilmiş levhaların genel kullanım ve mobilya üretimi için öngörülen şartları taşıdığı belirlenmiştir. 180°C sıcaklıkta kurutulan yongalardan üretilmiş levha ise sadece genel kullanım amacına uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of particle temperature on the physical, mechanical and surface properties of particleboard was investigated. For this aim, particles were dried at 4 different temperatures, 100°C, 125°C, 150°C, and 180°C, respectively.While increasing drying temperature did not affect the density and moisture content, it significantly improved the thickness swelling of particleboard. Modulus of rupture, modulus of elasticity and internal bond strength were negatively affected by the increasing drying temperature. Contact angle and surface roughness increased with increasing drying temperature, and wettability was negatively affected by this situation.It was stated that 1% NaOH and alcohol-benzene solubilities were increased, pH and amount of holocellulose were decreased, water (hot/cold) solubilities and amount of lignin and cellulose was not affected by increasing of drying temperature.Particleboards which produced form particles at drying temperatures of 100°C, 125°C, and 150°C met the required level of mechanical properties for general usage and furniture production. But, particleboards which produced from particles at drying temperature of 180°C only had the required level of mechanical properties for general usage standard.