Thermus sp. K6' dan yeni, kriptik, küçük, çok kopyalı bir plazmitin (pHIG22) izolasyonu ve kısmi karakterizasyonu
Isolation of a novel, cryptic low molecular-weight, multicopy plasmid, pHIG22, from Thermus sp. K6 and its partial characterization
- Tez No: 285379
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN BELDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Alangüllü (Aydın) Kaplıcası'ndan alınan su ve çamurlu su örneklerinden izole edilen iki izolatın cins tayini yapılmıştır. Thermus cinsine ait olduğu belirlenen 2 bakteriden plazmit izolasyonu yapılmıştır.Thermus sp. K6 ve Thermus sp. M5 olarak adlandırılan iki izolattan yapılan plazmit izolasyonu sonucu Thermus sp. K6 bakterisinden izole edilen plazmitin tüm baz sırası elde edildi. İzole edilen plazmitin 2222 bp büyüklükte, %63 GC içeriğine sahip, çok kopyalı, cryptic bir plazmit olduğu belirlendi. İlk kez tanımlanan bu plazmit pHIG22 olarak adlandırıldı.pHIG22 için yapılan BLAST araştırmaları sonucunda, GenBank'ta herhangi bir plazmit veya diziye benzerlik elde edilemedi. Yapılan biyoinformatik analizler sonucunda; genom üzerinde muhtemel 5 ORF bölgesi belirlendi. Belirlenen ORF'lerden; 426 bp olan ORF-1 ve 741 bp olan ORF-2 ana zincirde, 696 bp olan ORF-3, 387 bp olan ORF-4 ve 741 bp olan ORF-5'in de tamamlayıcı zincirde olduğu belirlendi. Yapılan promotor analizi sonucu pHIG22'nin tamamlayıcı zincirinde 2 promotor bölge tespit edildi.pHIG22, pUC18 klonlama vektörü ve kanamisin kaseti birleştirilerek E.coli-Thermus shuttle vektörü oluşturuldu. pHIG22 genomundan belirli diziler PCR ile çoğaltılarak pET28a+ vektörüne klonlandı. Oluşturulan rekombinant plazmitler ile termofilik bakterilere transformasyon çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, thermophilic bacteria of both water and mud samples were isolated from Alangullu (Aydın) hot spring. Two isolates of those were determined belongs to Thermus genus and it was examined whether they harboured plasmid or not.Plasmid content of two isolates, named Thermus sp. K6 and Thermus sp. M5, respectively, were examined. A small, novel and multicopy cryptic plasmid, named pHIG22, was isolated from Thermus sp. K6. The nucleotide sequence of pHIG22 revealed that plasmid was 2222 bp long, with a total G + C content of 63%.According to results of BLAST searches, the sequence didn?t show any similarities to any other plasmids; also the amino acid sequences of five putative open reading frames did not show similarities to those in the databases. ORF-1 426 bp long, ORF-2 741 bp long in leading strand; ORF-3 696 bp long, ORF-4 387 bp long and ORF-5 741 bp long in complementary strand were determined. Two promoter regions were predicted in complementary strand according to promotor analyses tools.E.coli-Thermus shuttle vector were constructed by using pHIG22, pUC18 cloning vector and kanamycin cassette. Desired regions from genome of pHIG22 were amplified with PCR and cloned to pET28a+ vector. Constructed recombinant plasmids were tried to transform to thermophilic bacteria.