Hexamitiasiz'in, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum, 1792) larvalarının metabolizmasına, büyümesine ve infeksiyöz pankreatik nekrosiz virüsü (IPNV)'ne direncine etkilerinin belirlenmesi
Effect of hexamitiasiz on the metabolic rate and growth of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum, 1792) larvae, and relationship beteween h.salmonis and infestious pancreatic necrosiz virus (IPNV)
  1. Tez No: 285397
  2. Yazar: RECEP PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Hexamitiasiz'in gökkuşağı alabalığı larvaları üzerindeki etkilerinin ve IPN virüsü ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla, Hexamita salmonis ile enfeste ve H. salmonis'ten arınık iki grup gökkuşağı alabalığı larvaları üzerinde deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar: `Bulaştırma deneyi' (sağlıklı grup balıklara 10'ar günlük periyotlarla parazit bulaştırılması) ve `Tedavi deneyi' (parazitli grup balıkların 1'er haftalık periyotlarla tedavi edilmesi) olmak üzere iki faklı yoldan gerçekleştirildi.Elde edilen sonuçlar, tedavi deneyinde H. salmonis parazitine daha uzun süre maruz kalan gökkuşağı alabalığı larvalarının ağırlık ortalamalarının daha düşük; metabolizma hızlarının da daha yavaş olduğunu göstermiştir. Bulaştırma deneyinde ise parazite maruz kalan balıkların ağırlık ortalamaları kontrol grubundan düşük çıkmıştır. Daha uzun süre parazite maruz kalmış bulaştırma gruplarının metabolizma hızlarının da düşük olduğu belirlendi. Gerek tedavi deneyi gerek de bulaştırma deneyi ağırlık ve metabolizma değerlerinde görülen farklılıkların istatistiki olarak önemli olmadığı görüldü.H. salmonis'in, gökkuşağı alabalığı larvalarını İPN virüsüne karşı hassaslaştırıp hassaslaştırmadığının belirlenmesi için yapılan deneysel İPNV bulaştırmasından elde edilen sonuçlara göre H. salmonis ile enfeste olan ya da olmayan; daha uzun ya da daha kısa süre bu parazite maruz kalan balıkların, taşıdıkları İPN virüsü miktarı bakımından bir farklılık sergilemediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effect of Hexamitiasiz on rainbow trout and relationship between Hexamita salmonis and IPNV (Infectious Pancreatic Necrosis Virus). The experimental studies were performed on two different groups: ?Infested with H. salmonis? and ?uninfested with H. salmonis?. There was two test: one is the ?Transmission experiment ?, the other is ?Treatment experiment?. Transmission period was consecutive 10 days for each group and treatment period was 7 days.Result of the ?Treatment experiment? showed that rainbow trout larvae exposed to H. salmonis longer , remained smaller and their metabolic rate was slower. At the transmission experiment, infested groups had lower weight avarages than control group. Also metabolic rates of earlier infested groups was slower than control and later infested groups. There is no significant difference between both treatment and transmission experiment results in terms of weight and metabolic rate.Groups of both experiment, challenged with IPNV to determine whether H. salmonis makes rinbow trout susceptible to IPNV. And collected data showed that there is no significant difference between larvae exposed H. salmonis longer or shorter periods.