Kollektör yönteminin geliştirilmesi ve optimum koşullarının araştırılması
- Tez No: 28541
- Danışmanlar: DR. MEHMET N. KUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Uranyum maden endüstrisindeki uygulamalar ve insan lar tara-Fından hem içsel hem de dışsal alınan radyasyon dozu na bağlı olarak Ra-226'nın katkılarının belirlenmesi insan ve çevre sağlığı için çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu durum da Ra-226*nın tespitine yönelik çalışmalar sürekli olarak güncelliğini korumaktadır. Tüm bunlar, bizi bu tür çalışma yapmaya teşvik etmiştir. Bu çalışmanın amacı; sularda, sedimentlerde, top rakta ve kayalarda Ra-226 konsantrasyonlarının belirlenmesi için yeni bir metod olarak geliştirilmiş olan“Kollektör Oda sı Metodunun”bazı parametrelerinin incelenmesidir. Deneme lerde kullanılan örneklerin bulunduğu şişeler tamamiyle aynı koşullara sahip olarak hazırlandı. Parametre olarak; kollek- törün cinsi ve çapı, kollektör odasının hacmi ve uygulanan voltaj seçildi. Denemeler ise bu değişkenlerin dahilinde ya pıldı. Bu metodun geliştirilmesi ve optimum koşulların saptanması için çok sayıda denemeler yapıldı ve en iyi veri min kollektör çapının 4.5 cm, kollektör cinsinin Bakır, kol lektör odası hacminin 2.47 İt ve uygulanan voltajın ise 600 V olduğu koşullarda garçekleştigi sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The applications in Uranium mining industry and the determination o-F the contribution o-F Ra-226 which is taken by people both directly and indirectly is o-F great importance ?for human beings and its environmental healht. In this case, the studies directed to the determination o-F Ra-226 maintains its actuality continually. All these encouraged us to study such a research work. The aim o-F this study is to examine some parameters o-F the“Collector Chamber Method”which is developed as a new method for determining the concentrations of Ra-226 existing in waters, sediments, soil and rocks. The bottles in which the samples ars existed to be used in the experiments prepared completely having the same circumstances. The type of the collector and its diameter, the volume of the collector chamber and the voltage employed were chosen as parameters and these experiments were carried out within -Framework of these variations. A lot of experiments were done for developing the method and determining optimum conditions. As a result of these studies it has been pointed out that obtaining the 11highest yield, the diameter of collector should be 4.5 cm, the collector type should be copper, the volume o-F the collector chamber should be 2.47 It and the voltage employed should be 600 V. Ill