Synkavit'in [(2-Metil 1,4-Naftakinol Bis(Disodyum fosfat)] iodogen yöntemi kullaılarak iyod-125 ile işaretlenmesine etki eden parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 28542
  2. Yazar: DURMUŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ÜNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmada, synkavit' in ( 2-metil 1, 4~naf takinol bis (disodyum fosfat)) I~125 ile işaretlenmesinde Iodogen yönteminin kullanılması halinde sıcaklık, zaman ve zaman içinde iyodogen tüplerinin yenilenerek ard arda kullanılması (ard arda katma yöntemi), iyodogen miktarı, synkavit konsantrasyonu, iyodogen filmin yüzey genişliği gibi parametrelerin işaretleme verimine etkisi incelenmiş ve işaretleme için optimum şartlar belirlenmeye çalışılmıştır. Sıcaklıkla verimin pek fazla değişmediği ve oda sıcaklığının optimum ol.duğu 5' er dakikalık aralarla iyodogen tüplerinin yenilenmesi halinde 3. tüpe karşı gelen 15. dakikada maksimuma ulaşıldığı, iyodogen tüplerinin içine cam kırığı konarak iyodogen filmin yüzey genişliğinin arttırılması halinde verimin arttığı, iyodogen miktarının artması ile verimin bir miktar arttığı ve synkavit konsantrasyonunun artması ile verimin arttığı ve spesifik aktivitenin düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT U In this study, it was determined that labelling of synkavit ( 2~Methyl, 1,4-naphthoquinol bis (disodium phosphate)) with Iodine~125 by Iodogen method. Labelling yield was determined versus to several parameters such as temperature, reaction time, and successive using of iodogen coated tubes, iodogen content, synkavit concentration, surface of iodogen film. It was found optimum conditions for maximum labelling. It was seen that labelling yield effected with temperature slowly, in the case of successive using of iodogen coated tubes, 3th tube and 15th minutes was- optimal labelling yield was increased, putting broken glass pieces of iodogen contain tubes, iodogen content and synkavit concentration but specific activity was decreased with increasing synkavit concentration.