Piston kanallarının işlenmesinde yüzey kalitesinin incelenmesi
Investigation of surface quality in machining piston grooves
- Tez No: 285544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, farklı ısıl işlemlere tabi tutulmuş Etial 145 alüminyum-silisyum alaşımı piston malzemeleri üzerine tornalama yöntemiyle kanallar açılmıştır. Kanal açma işlemleri farklı kesme hızlarında sementit karbür kanal açma takımları kullanılarak yapılmıştır. Öncellikli olarak külçe halinde temin edilen Etial 145 alaşımı malzemeler bir pota içerisinde ergitilerek silindirik kokil kalıba dökülmüştür. Silindirik haldeki bu malzemeler homojenleştirme ısıl işlemine müteakip 500 °C'de 6 saat süreyle çözeltiye alma ısıl işlemine tabi tutulmuştur. Çözelti ısıl işlemine maruz kalmış malzemeler 150, 165, 180 ve 195 °C sıcaklıklarda 8 saat süreyle yaşlandırılmıştır. Isıl işlemlerin malzemelerin sertlikleri, çekme dayanımları ve işleme sonrası oluşan yüzeylerin pürüzlülük değerlerine etkileri incelenmiştir. Yaşlandırma ısıl işlemi ile malzemelerin sertlikleri ve çekme dayanımları önemli derecede artmıştır. Yaşlandırma ısıl işlemiyle yüzey pürüzlülük değerlerinde az da olsa bir azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, grooving operations through single point turning were carried out on Etial 145 aluminium-silicon piston alloys. The grooving operations were performed at various cutting speed using cemented carbide grooving tools. Initially, Etial 145 aluminium-silicon ingots were melted in a crucible and then poured into a cylindrical metal mould. These cylindrical cast materials were homogenised and then solution treated at 500 °C for 6 hours. The solution treated materials were aged at 150, 165, 180 and 195 °C for 8 hours. The influence of heat treatments on hardness, ultimate tensile strength and machined surface roughness of the materials were examined. Aging heat treatment significantly improved the hardness and ultimate tensile strength of the materials. On the other hand, surface roughness were slightly decreased with the aging heat treatment.