Suppliers' involvement in product design process: A study on Turkish automotive industry
Tedarikçilerin ürün tasarım sürecine katılımı: Türk otomotiv endüstrisi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 285545
  2. Yazar: GÖKÇE KANMAZ
  3. Danışmanlar: DR. CANAN EMİNE ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yeni ürün geliştirme, firmaların rekabet gücünü artırmada önemli rol oynayan zorlu ama fırsatlarla dolu bir süreçtir. Bu süreç firmanın tedarik zincirinde, örneğin satıcı ve alıcı firma arasındaki işbirliği ilişkileri ile daha verimli hale gelir. Otomotiv endüstrisi, tedarikçi firma ve ana sanayi arasındaki ilişkilerin incelenmesi açısından iyi bir örnek oluşturmaktadır. Ana sanayi-tedarikçi ilişkilerinde, tedarikçi firmanın ürün tasarım ve geliştirme sürecine katılımı ve katkısının ?özellikle Japon otomotiv endüstrisindeki ana sanayi firmalarının yeni ürün geliştirme sürecindeki istisnai başarıları nedeniyle- yazında yoğun bir şekilde incelendiği görülmektedir.Bu çalışma, otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren tedarikçi firmaların ana sanayi ile ilişkilerini ve özellikle ürün tasarım ve geliştirme sürecine olası katkılarını incelemektedir. Konunun Türkiye'deki durumunun belirlenmesi için Türk otomotiv endüstrisinde tedarikçilerin ürün tasarım sürecine katılım seviyesini sorgulayan bir anket çalışması yapılmıştır. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyesi 25 tedarikçi firmanın ve 5 ana sanayi firmasının katıldığı anket sonucunda, Türkiye'deki otomotiv tedarikçilerinin ürün tasarım safhasına katılımlarının diğer proje safhaları olan projeye giriş, prototip üretim, önseri üretim, ve seri üretim safhalarına göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Anket çalışmasının ardından devam çalışması olarak bir ana sanayi temsilcisi ve bir yan sanayi temsilcisiyle olmak üzere iki görüşme yapılmış, tedarikçilerin ürün tasarım aşamasına katılımlarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
New product development is a challenging process which plays a significant role for the rise of the competitiveness of a firm. This process benefits from cooperative relations in the supply network of the firm, such as the collaboration in buyer- supplier relations. The automotive industry presents a good example for studying buyer supplier relations. The positive effects of supplier involvement in product design and development process have been discussed intensely in the literature due to the exceptional success of OEMs ? Original Equipment Manufacturers- in the Japanese automotive industry.This study analyzes the role of suppliers in the automotive sector, the buyer-supplier interface and relations, and new product development process specific to the automotive industry in order to highlight the outcomes of supplier involvement in product development process especially during the design phase. A descriptive questionnaire study on the Turkish automotive supplier industry was conducted. The questionnaire was completed by 25 supplier firms who are members of the Association of Turkish Automotive Parts & Components Manufacturers (TAYSAD) and 5 OEM firms. The questionnaire results show that the level of supplier involvement in the product design phase is low compared to the other project phases such as introduction to the project, prototype production, pre-launch, and mass production. Following this preliminary study, two in-depth interviews were conducted with one OEM and one supplier representatives, and more detailed information on suppliers? involvement in product design was gathered.