Seismic assessment of reinforced concrete beam-to-column connections under reversed cyclic loading
Betonarme kolon-kiriş birleşim bölgelerinin tersinir tekrarlanır yükler altındaki davranışının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 285554
  2. Yazar: UMUT AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU BURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bugüne kadar yapılmış olan deneysel çalışmalar açıkça göstermektedir ki, betonarme çerçeve sistemlerinin deprem yükü altındaki performansı, kolon-kiriş bağlantı bölgelerinin davranışı ile yakından ilgilidir. Betonarme bir yapının yüksek deformasyonlar altında sağlam kalabilmesi, ancak kolon-kiriş bağlantılarının bütünlüğünü muhafaza edebilmesi ile mümkündür. Ancak bugün dahi betonarme yapıların tasarımında kolon-kiriş bağlantı bölgelerinin rijit ya da elastik olarak davranacağı varsayılmakta, bunun sonucunda da yapıların deprem yükü altındaki davranışları doğru biçimde öngörülememektedir. Bu durumun ana sebeplerinden biri kolon-kiriş bağlantı bölgelerinin davranışını gerçekçi bir şekilde yansıtacak analitik modellerin eksikliğidir. Bu araştırma sonucunda, kolon-kiriş bağlantılarının tersinir tekrarlanır yükler altındaki davranışı daha önceden tamamlanmış deneysel çalışmalardan elde edilen veriler ışığında incelenerek, bu davranışı başarılı bir biçimde yansıtan analitik bir model oluşturulmuştur. Modelin oluşturulmasında kullanılan deneysel çalışmalar daha sonra OpenSees programı aracılığıyla modellenerek, önerilen davranış özelliklerinin deneysel verilerle uyumluluğu ortaya konmuştur. Analitik çalışma süresince oluşturulan modelin pratik kullanıma uygun basitlikte ve farklı bağlantı türlerini de temsil edebilecek şekilde kapsamlı olmasına çaba gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prior experimental research clearly reveals that the performance of reinforced concrete frame structures under earthquake loading is closely related to the behavior of beam-to-column connection regions. In order for a reinforced concrete building to have an adequate response under high lateral deformations, beam-to-column connections should be able to preserve their integrity. However, even today beam-to-column connections are assumed to be rigid or elastic, leading to an incorrect estimation of the structural response under earthquake loading. One of the basic reasons for the assumption of rigid joints is the lack of analytical models that adequately represent the seismic behavior of the connection region. In this thesis, an analytical model that realistically represents the beam-to-column connection response is developed, in the light of prior experimental data. The experimental subassemblies used in the generation of the analytical model are later modeled in OpenSees environment in order to verify the accuracy of the model. Throughout the research, utmost attention is paid for the model to be simple enough to be used practically and also to cover a wide range of beam to column connection properties.