Detailed evaluation of an existing reinforced concrete building damaged under its own weight
Kendi ağırlığı altında hasar görmüş mevcut betonarme bir binanın detaylı analizi
- Tez No: 285555
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye'deki bina stokunun önemli bir kısmını betonarme çerçeve yapılar oluşturmaktadır. Türkiye'deki yapı stokunun büyük bir kısmının depremlerde yeterli performans gösterememesine ek olarak binaların kendi yükleri altında hasar gördüğü ya da göçtüğü de gözlenmiştir.2004 yılında Konya ilinde yaşanan ve 92 kişinin ölümüyle sonuçlanan Zümrüt Apartman'ının göçmesi olayı, binaların düşey yükler altında sağlamlıklarının ve rezerv kapasitelerinin incelenmesi gereğini öne çıkarmıştır.Bu tez kapsamında yakın geçmişte Konya ilinde gerçekleşen, Dostlar Sitesi adlı apartmanda dört adet kolonun patlamasıyla sonuçlanan olay incelenmiştir. Olayın gerçekleşmesinden sonra, binaya gidilerek rölöve çıkartılmış, ön değerlendirme yapılmıştır. Binaya ait orijinal projeler, beton numuneleri mukavemet testi sonuçları ve donatı tespit sonuçları elde edilmiştir. Kolonların patlamasının ardındaki nedenler birtakım muhtemel hipotezlere dayalı bir dizi analizle araştırılmıştır. Bina SAP2000 programında modellenerek düşey yükler altında etki-kapasite oranları hesaplanmıştır. Artımsal statik itme analizi ile doğrusal olmayan davranışı tespit edilmiş ve 2007 Türk Deprem Yönetmeliği'nde tarif edilen doğrusal elastik olmayan yöntemle sismik performansı değerlendirilmiştir. Düşey yükler altında davranışını ve göçme mekanizmasının tespiti için düşey yönde artımsal itme analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A significant part of the Turkey?s building inventory consists of reinforced concrete frame structures. In addition to that a big part of the existing building inventory in Turkey shows insufficiency in seismic performance damage or failure of structures under their own loads has also been observed.The failure of Zümrüt Apartment building that occurred in 2004 in Konya and resulted in the death of 92 people brings the necessity of researches on robustness and reserve capacities of the buildings under gravity loading to front.In the context of this thesis, the event in Konya that has resulted in the crushing of four columns in Dostlar Building Complex is studied. After the occurrence of the event, the building was visited, plans of existing condition were prepared and pre-assessment was performed. Original plans of the building, strength test results of the concrete samples and reinforcement detection results were obtained. The reasons behind the crushing of the columns have been investigated through a series of analyses based on a number of possible hypotheses. After modeling the building in SAP2000 program, demand-capacity ratios are calculated. Nonlinear behavior of the structure is determined by incremental static pushover analysis and the seismic performance of the building is evaluated by nonlinear procedure described in 2007 Turkish Earthquake Code. To determine the nonlinear behavior under gravity loading and collapse mechanism, incremental vertical pushover analysis is performed.