Frictionless double contact problem for an axisymmetric elastic layer between an elastic stamp and a flat support with a circular hole
Bir elastik silindir ile yuvarlak bir deliği bulunan düz bir destek arasındaki bir elastik tabaka için sürtünmesiz eksenel simetrik temas problemi
  1. Tez No: 285600
  2. Yazar: OYA MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RUŞEN GEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, yarı sonsuz bir silindirin elastostatik temas problemini incelemektedir. Silindir, rijit bir temel üzerindeki bir tabakaya karşı sıkıştırılmıştır. Temelin ortasında keskin köşeli dairesel bir delik bulunmaktadır. Tüm temas yüzeylerinin sürtünmesiz olduğu ve arayüzler boyunca sadece basınç normal gerilmelerinin iletildiği varsayılmaktadır. Elastik tabaka ve rijit temel arayüzeyi boyunca temas, dış yarıçapı bilinmeyen dairesel bir alan oluşturmaktadır. Problem, Hankel ve Fourier integral dönüşüm teknikleri kullanılarak ikinci çeşit tekil integral denklemler haline dönüştürülmektedir. Tekil integral denklemler daha sonra Gauss-Lobatto ve Gauss-Jacobi integrasyon formülleri kullanılarak lineer cebirsel denklemlere indirgenmektedir. Bu sistem daha sonra sayısal olarak çözülmektedir. Bu çalışmada ilk olarak, tabaka ve temel arasındaki temas alanının genişliği değerlendirilmektedir. İkinci olarak, silindir ve tabaka arasındaki temas basıncı ve tabaka ile temel arasındaki temas basıncı çeşitli malzeme çiftleri için hesaplanmaktadır. Son olarak, silindirin köşesindeki gerilme şiddeti katsayısı ve keskin köşeli deliğin ucundaki gerilme şiddeti katsayısı hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study considers the elastostatic contact problem of a semi-infinite cylinder. The cylinder is compressed against a layer lying on a rigid foundation. There is a sharp-edged circular hole in the middle of the foundation. It is assumed that all the contacting surfaces are frictionless and only compressive normal tractions can be transmitted through the interfaces. The contact along interfaces of the elastic layer and the rigid foundation forms a circular area of which outer diameter is unknown. The problem is converted into the singular integral equations of the second kind by means of Hankel and Fourier integral transform techniques. The singular integral equations are then reduced to a system of linear algebraic equations by using Gauss-Lobatto and Gauss-Jacobi integration formulas. This system is then solved numerically. In this study, firstly, the extent of the contact area between the layer and foundation are evaluated. Secondly, contact pressure between the cylinder and layer and contact pressure between the layer and foundation are calculated for various material pairs. Finally, stress intensity factor on the edge of the cylinder and in the end of the sharp-edged hole are calculated.