Development of free/libre and open source spatial data analysis system fully coupled with geographic information system
Coğrafi bilgi sistemi ile entegre özgür ve açık kaynak kodlu mekansal veri analiz sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 285599
  2. Yazar: VOLKAN OSMAN KEPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Jeodezi ve Fotogrametri, Science and Technology, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Mekansal Veri Analizi (MVA) mekansal analiz alanına göre daha dar bir alandır. Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) MVA tekniklerini işlemek için potansiyeli yüksek ve değerli bir platformdur. MVA teknikleri CBS ile tamamen entegre edildiğinde, MVA, CBS'nin veri girişi, depolama, geri getirme, veri işleme ve görüntüleme yeteneklerinden yararlanabilecektir. Ayrıca, MVA tekniklerinin entegrasyonu sayesinde CBS kendi analiz yeteneklerini daha da artırabilir. Bu entegrasyon, mekansal olayların daha iyi anlaşılarak yaygınlaştırılmasına ve kolaylaştırılmasına hizmet edecektir.MVA tekniklerinin CBS ile nasıl entegre edileceği bağlantı probleminin konusudur. Özgür ve açık kaynak kodlu yazılım (ÖAKKY) geliştirme metodolojisi uygun bir şekilde gerçekleştirilebilirse ticari bir CBS yazılım firmasının desteği olmadan CBS ile MVA teknikleri tümüyle entegre edilebilir. Bu yaklaşım bağlantı probleminin yeni bir şekilde yorumlanmasına neden olmaktadır. Bu tezde, MVA ile CBS'nin ÖAKKY ortamında tamamen entegrasyonun sağlanması amaçlanmıştır. 2,5 yıl içinde MVA teknikleri ile entegre özgür bir GIS yazılımının ÖAKKY sistemi olarak geliştirilmesi için yaklaşık 13.000 satır Python kodu yazılmıştır. Geliştirilen bu sistemin kullanımı iki yıl içerisinde yaklaşık 1600 tekil ziyaretçi, 3000 ziyaret ve 8600 web sayfası izlenim sayısına ulaşmıştır. Bu rakamlar MVA tekniklerinin kullanıcı dostu CBS yazılımı ile entegre edilmesine duyulan bir ihtiyacın kanıtıdır.CBS alanındaki mevcut durumun gelişimi dikkate alındığında, tüm MVA tekniklerinin CBS yazılımları ile entegre edilmesinin ticari pazarda mümkün olmadığı gözükmektedir. Ancak, MVA için daha gelişmiş araçlara artan eğilim nedeniyle yakın gelecekte daha fazla MVA geliştirmelerinin sahipli CBS yazılımlarında da gerçekleşebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Spatial Data Analysis (SDA) is relatively narrower and constitutes one of the areas of Spatial Analysis. Geographic Information System (GIS) offers a potentially valuable platform for supporting SDA techniques. Integration of SDA with GIS helps SDA to benefit from the data input, storage, retrieval, data manipulation and display capabilities of GIS. Also, GIS can benefit from SDA techniques in which the integration of these techniques can increase the analysis capabilities of GIS. This integration serves for disseminating and facilitating improved understanding of spatial phenomena.How SDA techniques should be integrated with GIS arise the coupling problem. The complete integration of SDA techniques in GIS can be applied without the support of GIS vendor when the free/libre and open source software (FLOSS) development methodology is properly followed. This approach causes to interpret the coupling problem in a new way. This thesis aims to develop a fully coupled SDA with GIS in FLOSS environment. A fully coupled SDA in free GIS software as FLOSS system is developed by writing nearly 13,000 line Python code in 2.5 years. Usage of this system has reached to nearly 1600 unique visitors, 3000 visits and 8600 page views in two years.As the current status of development in GIS is considered, it is unlikely in commercial market to have full coupled SDA techniques in GIS software. However, it is expected to have more SDA developments in proprietary GIS software in the near future as there is an increasing trend for requesting more sophisticated SDA tools.