Thermosensitive biodegradable mPEG-PLLA block copolymers: Syntheses, characterizations and applications in drug delivery systems; Synthesis and properties of novel electrochromic polythienylpyrrole
Isıya hassas biyobozunan mPEG-PLLA blok kopolimerleri: Sentez, karakterizasyon ve ilaç salım sistemlerinde uygulamaları; Yeni elektrokromik poli (tiyonil pirol) sentezi ve özellikleri
- Tez No: 285609
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN S. DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Biyobozunur ve biyouyumlu PLLA homopolimerleri ve PLLA-PEG kopolimerleri sıcaklığa bağımlı özellikleri incelenmek üzere sentezlenmiştir. Her bir PLLA-mPEG bileşeninin uzunluğu ayarlanarak, polimerin 42-45 oC de enjeksiyona hazır olması (sol), soğutmayla da vücut sıcaklığında jel oluşturması sağlanmıştır. Topotekan ve Kamptotesin anti-kanser ilaç olarak seçilmiştir. Topotekan ve Kamptotesin pH= 7.4 de kolaylıkla hidroliz olabilmektedir. Bahsedilen ilaçların lakton formu belirtilen pH'da aktif olmayan ve toksik olan karboksilat formuna dönüşmektedir. İlaçları lakton formunda tutabilmek için, ilaçlar PLLA-mPEG jellerinin içerisine etkin bir şekilde çeşitli oranlarda yüklenmistir. İlaçların jel içindeki kararlılığı detaylı bir şekilde HPLC ve floresans spektroskopisi ile incelenmiştir. Her iki ilacın jel içerisinde oldukça kararlı ve aktif olduğu bulunmuştur (>95 %). Daha sonra çeşitli yükleme oranlarında bu ilaçların jelden salım çalışmaları yapılmış ve ilaçların uzun bir süre boyunca salım gösterdiği bulunmuştur. CPT antikanser ilacının PLLA-mPEG jelleriyle kararlılığının mekanizması ATR-FTIR, konfokal ve optik mikroskopla aydınlatılmıştır. PLLA-mPEG jeli içindeki topotekanın sitotoksik etkinliği MTT yöntemiyle LLC-1 ve 4T1 kanser hücre hatlarında değerlendirilmiştir. In vivo olarak, 4T1 hücreleriyle hazırlanan meme kanseri tümörlerine PLLA-mPEG-TPT verilmesi sonucunda tümör büyümesinde azalma ve sağkalım oranlarında artış gözlemlenmiştir. Ayrıca bu ilaçların jel içerisindeki kararlılığı lokal enjeksiyon yolu ile beyindeki katı tümörlerin tedavisinde uygulama bulacağı düşünülmektedir.Yeni iletken polimer film başarılı bir şekilde 1-(1H-pirol-1-yl)-2,5-di(tiyofen-2-yl)-1H-pirol' ün elektropolimerizasyonu sonucunda sentez edilmiştir. Bu 1,1'-bipirol ünitesi içeren ilk polimerdir. Sentez edilen polimer elektroanalitik ve spektroskopik teknikler kullanılarak incelenmiştir. Siklik voltamogramlar ve elektro-optiksel çalışmalar polimerin kararlı ve tersinir redoks prosesine ve ayrıca elektrokromik özelliğe sahip olduğunu göstermiştir. Filmin sarımsı turuncu ışık emme özelliğine sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Syntheses of biodegradable PLLA homopolymers and PLLA-mPEG diblock copolymers for the formation of thermo-sensitive gels were performed. The sol-gel transition temperature of the matrix was adjusted by altering the length of each PEG and LA component. PLLA-mPEG biocompatible copolymers, having appropriate length of each block component, showed sols at around 42-45 oC, suitable for the injection, then a gel with subsequent rapid cooling to body temperature. Topotecan and camptothecin were selected as anti-cancer drugs. Both drugs can easily hydrolyze at physiological conditions (pH=7.4). This causes the loss of its activity, and it turns into inactive toxic carboxylate form from active lactone state. To keep those anti cancer drugs in the lactone form, they were efficiently loaded into PLLA-mPEG gels in different loading ratios. Their stability in gel was fully examined with HPLC and fluorescence spectroscopy. It was found that both drugs were highly stable and in active form in the prepared gels (>95 %). Then, both release profile of drugs at different loading ratios showed prolonged release over weeks. Mechanistic studies on the stabilization of CPT anti cancer drug with PLLA-mPEG gels were carried out using ATR-FTIR, confocal and optic microscopes. The cytotoxic efficacy of TPT in the PLLA-mPEG platform (PLLA-mPEG-TPT) was evaluated on LLC-1 and 4T1 cancer cell lines by MTT assay. In vivo, the administration of PLLA-mPEG-TPT to the mice bearing breast tumours established with 4T1 cells resulted in a significant reduction in tumour size and better survival percentages. Additionally, stabilization of CPT and TPT with gels may find another application on solid tumors in brain via local injection.A novel conducting polymer was successfully synthesized via electropolymerization of 1-(1H-pyrrol-1-yl)-2,5-di(thiophen-2-yl)-1H-pyrrole. The electrochemical and electro-optical properties of the corresponding polymer, which was the first example of polymer containing 1,1?-bipyrrole units, were elaborated using electroanalytical and spectroscopic techniques. Cyclic voltammograms and electrooptical studies showed that the polymer has a stable and well-defined reversible redox process as well as electrochromic behavior. The processable polymer film also possessed a yellowish orange light emitter property.