Analysis of comprehension of traffic signs: A pilot study in Ankara, Turkey
Trafik işaretlerinin bilinirlik analizi Ankara ili pilot çalışması
  1. Tez No: 285663
  2. Yazar: ERKUT KIRMIZIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Trafik güvenliği açısından son derece önemli olan trafik i?aretleri, yolu kullananlara yol ve çevresinin karakteristiği hakkında uyarı ve bilgi vererek trafiği düzenlemeyi amaçlamaktadır. Bir trafik i?aretinin ba?arısı kısa zamanda anlamının bilinmesi olarak açıklanabilir. Küresel ekonominin ve ula?tırma sisteminin ortak trafik i?aretleri kullanımındaki ihtiyacına paralel olarak, Türkiye tarafından da kabul edilen 1968 yılında Viyana Konvensiyonu, 1971 yılında da Avrupa Anla?ması (European Agreement) imzalanmı?tır. Trafik güvenliğini artırmak amacıyla, Karayolu Trafik Güvenliği Kurulunun (KTGK) belirlediği bir alt komisyon, mühendis ve Emniyet yetkililerinden olu?an bir uzman grubun desteğiyle belirlediği trafik kazalarına etkisinin fazla olması beklenen trafik i?aretlerinin bilinirlik seviyesinin ölçülmesi amacıyla bir anket çalı?ması yapılmasına karar vermi?tir. Her bir anket formunda 30 trafik i?areti sorusu bulunurken (Avrupa Birliği uyum sürecinde ?çapraz kırmızı çizgilerin? kaldırılması ile deği?tirilen 2 yasaklayıcı i?aret ile 9 kontrol grubu trafik i?aretini de içermektedir), toplamda 39 farklı trafik i?areti ve cinsiyet, ya?, öğrenim seviyesi vb. sürücü karakteristiği bulgularının ı?ık tuttuğu a) trafik i?aretlerinin bilinirlik seviyesi ve b) bilinirlik seviyesini etkileyen sürücü özelliklerininbelirlenmesi çalı?ması yapılmı?tır. Pilot çalı?manın uygulandığı Ankara ilinde toplam 1,478 katılımcıya anket uygulanmı?tır. Trafik i?aretlerinin anlamı sorusuna verilen yanıtlar be?li bir ölçek (tam tersi, yanlı?, yorumsuz, kısmi doğru ve tam doğru) kullanılarak kodlanmı?tır. Sonuçlar, kontrol grubu olarak belirlenen trafik i?aretlerinin beklendiği gibi yüksek oranda bilindiğini; bazı i?aretlerin yeterli seviyede bilinmediğini, bazılarının diğerleriyle karı?tırıldığını, bazılarının da tam tersi ?eklinde yanıtlandığını göstermi?tir. AB Uyum sürecinde deği?tirilen trafik i?aretlerinin yeni versiyonlarının bilinirliğinin azaldığı, hatta bu i?aretlere verilen tam tersi yanıtların çok yüksek oranda olduğu görülmü?tür. Farklı alt grupların (cinsiyet, öğrenim seviyesi, ya? vb.) trafik i?aretlerinin bilinirliğine etkisi ara?tırılmı?tır. Bu çalı?ma sonucunda, sürücülere daha fazla eğitim verilmesi kararına varılmı?, yeterli seviyede bilinmeyen trafik i?aretlerine açıklayıcı kelimelerin yazılmasının günümüzün global ekonomi ve ula?ım sistemindeki evrensel i?aretlerin anla?ılmasını zorla?tıracağı görü?ü benimsenmi?tir.
Özet (Çeviri)
Traffic signs, which are extremely important for traffic safety, aims to regulate traffic by providing information about the characteristics of road and road environment for drivers. The success of traffic signs mainly rely on the easy comprehensibility of its meaning in a short time. Further more, today?s global economies and transportation systems emphasize the need for more universial traffic signs which was the main motivation of two main treaties on traffic signs; Vienna Convetion in 1968 and European Aggreement Treaty in 1971, which are signed and followed by Turkey. For an effort to increase traffic safety, a Subcommittee of the Turkish Highway Traffic Safety (THTS) Council requested the determination of comprehensibility of critical signs with higher probability of impact on traffic safety selected by a group of experts from engineers and law enforcement agencies in a survey study. The survey questionnaire included 30 selected traffic signs (including two prohibition signs omitting oblique bar recently changed as a part of the European Union Participation Process) and 9 control group signs, a total of 39 traffic signs, and driver characteristic questions, such as gender, age, educational background, etc. to reveal insights about a) the level of comprehensibility of different groups of traffic signs and and b) driver characteristics that may affect the comprehensibility of these signs.A pilot study in the city of Ankara is conducted over a sample of 1,478 surveys. Answers for the meaning of each sign are coded using a scale of five (opposite, wrong, no comment, partially correct and correct responses). The results showed that the control group signs have very high comprehensibility as expected, while some of the critical signs were not known much, or mistaken for others, even mistaken for opposite meanings. The certain loss of comprehensibility of the traffic signs changed recently is seen in the comparative analysis of the signs before and after the change, as well as significant shift towards an opposite meaning. The significance of driver characteristics (gender, education, occupation etc.) affecting the comprehensibility of the traffic signs varies among traffic signs and characteristics. As the result of this study, (THTS) Council decided to support traffic and driver education more and mass promotion of mis- or un-comprehended signs without searching for more local solutions or versions.