Soluble alkyl substituted poly (3,4propylenedioxyselenophne)s: A novel platform for optoelectronic materials
Çözünür alkil sübstitüeli poli(3,4 propilendioksiselenofenler): Optoelektronik malzemeler için yeni bir platform
  1. Tez No: 285671
  2. Yazar: SAMED ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA CİHANER, PROF. DR. AHMET M. ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, elektokimyasal polimerizasyonla sentezlenen düzenli ve çözünür alkilsübstitüeli propilendioksiselenofen temelli polimerlerin, poli(3,3-dibütil-3,4-dihidro-2H-selenofen[3,4-b][1,4]dioksefin) (PProDOS-C4), poli(3,3-dihekzil-3,4-dihidro-2Hselenofen[3,4-b][1,4]dioksefin) (PProDOS-C6), ve poli(3,3-didesil-3,4-dihidro-2Hselenofen[3,4-b][1,4]dioksefin) (PProDOS-C10), optik ve elektrokimyasal özellikleriincelenmiştir. Elde edilen polimerlerin düşük bant aralığına sahip oldukları (1.54-1.64 eV) ve atmosferik koşullarda kararlı oldukları bulunmuştur. Örneğin, polimerfilmlerin 5000 döngüden sonra bile % 84-96 arası elektro-etkinliklerini koruduğugözlenmiştir. PProDOS-Cn (n = 4, 6, 10) polimer filmlerin yüzde geçirgenlikleri%55-59 arası olarak bulunmuştur. Bu yeni çözünebilir polimer filmerinyükseltgenme sırasında mavi renkten (L = 57.31, a = -13.18, b = -42.68) oldukçageçirgen (renksiz) hale (L = 91.74, a = 2.52, b = -1.30) dönüşen elektrokromiközellik gösterdiği ve bu dönüşümü kısa bir anahtarlanma süresinde (1.0 s) yüksekrenk etkinliği (328-864 cm2/C) ile gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, optical and electrochemical properties of regioregular and solublealkyl substituted propylenedioxyselenophene based electrochromic polymers, namelypoly(3,3-dibutyl-3,4-dihydro-2H-selenopheno[3,4-b][1,4]dioxephine) (PProDOS-C4),poly(3,3-dihexyl-3,4-dihydro-2H-selenopheno[3,4-b][1,4]dioxephine) (PProDOS-C6), andpoly(3,3-didecyl-3,4-dihydro-2H-selenopheno[3,4-b][1,4]dioxephine) (PProDOS-C10),which were synthesized via electrochemical polymerization, were investigated. It isnoted that these unique polymers have low band gaps (1.54 ? 1.64 eV) and they areexceptionally stable under ambient atmospheric conditions. For example, polymerfilms retained 84-96 % of their electroactivity after five thousands cycles. Thepercent transmittance of PProDOS-Cn (n= 4, 6, 10) films found to be between 55-59%. Furthermore, these novel soluble PProDOS-Cn polymers showed electrochromicbehavior: a color change form pure blue (L = 57.31, a = -13.18, b = - 42.68) to highlytransparent state (L = 91.74, a = 2.52, b = -1.30) state in a low switching time (1.0 s)during oxidation with high coloration efficiencies (328 ? 864 cm2/C) when comparedto their close analogues.