Development of a GIS software for evaluating network reliability of lifelines under seismic hazard
Sismik risk altındaki candamarlarının ağ güvenilirliğinin değerlendirilmesi için bir CBS yazılımı geliştirilmesi
- Tez No: 285672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SEVTAP KESTEL, PROF. DR. H. ŞEBNEM DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Geography, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Candamarları, hayati öneme sahip ağlardır. Bu ağların deprem gibi büyük doğal afetler sonrasında işlevlerini yerine getirmeye devam etmeleri önemlidir. Bu çalışmanın amacı; sismik tehlike altındaki candamarlarının ağ güvenilirliği için bir CBS yazılımı geliştirilmesidir. Çalışmada, CBS, istatistik ve tesis yönetimi birlikte kullanılmış ve geoTools kullanılarak candamarı ağları için CBS tabanlı güvenilirlik haritaları oluşturan CBS yazılım modülü geliştirilmiştir. Geliştirilen CBS modülü, geoTools kütüphanelerini kullanarak sismik tehlike ve candamarı ağ tabakalarını CBS formatında almaktadır. Hücreli (Gridli) ağ yapısı oluşturulduktan sonra, ilk olarak Yoo ve Deo (1988) tarafından geliştirilen ve sismik tehlike altındaki can damarı ağ güvenilirliğinin alt ve üst sınırlarını hesaplamakta kullanılan ağ güvenilirliği algoritması kullanılmaktadır. Ayrıca sonuçlar grafik formatta gösterilip, shape dosya biçiminde kaydedilir. Geliştirilen uygulamanın test edilebilmesi için, sonuçlar Selcuk'un (2000) önceki bir çalışması ile karşılaştırılmış; elde edilen değerlerin önceki çalışmayla uyumlu olduğu görülmüştür. Yapılan bu çalışmanın sonunda, sismik tehlike altındaki candamarlarının CBS tabanlı güvenilirlik haritalarını meydana getiren, kullanımı kolay, CBS tabanlı yazılım modülü geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lifelines are vital networks and it is important that those networks are still be functional after major natural disasters such as earthquakes. The goal of this study is to develop a GIS software for evaluating network reliability of lifelines under seismic hazard. In this study, GIS, statistics and facility management is used together and a GIS software module, which constructs GIS based reliability maps of lifeline networks, is developed by using geoTools. Developed GIS module imports seismic hazard and lifeline network layers in GIS formats using geoTools libraries and after creating a gridded network structure it uses a network reliability algorithm, initially developed by Yoo and Deo (1988), to calculate the upper and lower bounds of lifeline network reliability under seismic hazard. Also it can show the results in graphical form and save as shape file format. In order to validate the developed application, results are compared with a former case study of Selcuk (2000) and the results are satisfactorily close to previous study. As a result of this study, an easy to use, GIS based software module that creates GIS based reliability map of lifelines under seismic hazard was developed.