Development and characterization of cortisone derivative drug carrying polymeric microspheres
Kortizon türevi ilaç içeren polimerik mikrokürelerin hazırlanması ve incelenmesi
- Tez No: 285688
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZA ÖZEN, YRD. DOÇ. DR. DİLEK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Romatoloji, Bioengineering, Polymer Science and Technology, Rheumatology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, romatoid artritin lokal tedavilerinde kullanılmak üzere,geleneksel tedavi yöntemlerinden kaynaklanan sistemik yan etkilerden ve direktlokal enjeksiyon uygulamalarının sebep olduğu problemlerden kaçınmak için TAve/veya Ral yüklü PCL ve P(L,DL)LA mikrokürelerinin enjekte edilebilir kontrollüsalım sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Romatoid artrit, genellikle eklemlerde ve tendonlarda enflamasyon vedoku hasarı meydana getiren kronik, sistemik ve otoimmün bir rahatsızlıktır.Hastalığa karşı mevcut yöntemler genelde semptomları rahatlatıcı, azaltıcı vehareket kabiliyetini yükseltici yöndedir. Mikroküre şeklindeki ilaç salım sistemleri,sistemik ya da romatoid artritli eklemlere enjeksiyon sonucu oluşan lokal yanetkilereneden olmaksızın bu ajanları tek başına ya da birlikte uzun dönem içinsağlayarak, romatoid hastalıkların tedavilerindeki başarıyı yükseltmek amacıylageliştirilmişlerdir. Mikroküreler s/o/w çözücü uçurma yöntemi ile hazırlanmış veeklem uygulaması için uygun boyut, ilaç(lar)ın uzun süreli salınması ve makulmiktarda mikroküre ile yeterli bioaktif ajan sağlama özellikleri yönünden optimizeedilmiştir. Bu değerlendirmeler için farklı polimer ve ilaç kombinasyonları veoranları ile hazırlanan mikroküreler, parçacık boyut analizi, yüzey ve şekilkarakterizasyonları, zamana karşı ilaç salım özellikleri ve ilaç yükleme kapasiteleriaçısından incelenmiştir. İlaç yüklü PCL mikrokürelerin biyouyumluluğunudeğerlendirmek için 3T3 fibroblast hücreleri kullanılarak in vitro sitotoksisitetestleri yapılmıştır. Polimerlerin degredasyonu GPC analizleri iledeğerlendirilmiştir.PCL:TA mikrokürelerde, polimer:ilaç oranı düştükçe (10:1'den 10:4'e) yaniilaç kısmı arttıkça, enkapsülasyon verimi ve ilaç yüklenme yüzdeleri artmıştır.Bununla birlikte, ilaç salım yüzdeleri düşmüştür. Bu da ilaç salım süreçininuzatılmış olduğunu göstermektedir. Bütün mikroküreler arasında, PCL:TA 10:4 vePCL:Ral 10:2 grupları, salım değerleri (yaklaşık %21 ve %0.09), ilaç yüklenmeleri(yaklaşık %27 ve %13) ve ortalama parçacık boyutu değerleri (yaklaşık 100 ?mve 95 ?m) açısından ikili salım için en uygun bulunmuştur. Salım sonrasındamikroküreler küreselliklerini korumuştur. Seçilen polimer:ilaç grupları sitotoksiketki göstermemiştir. İkili ilaç salımı için olan mikroküreler, PCL:TA:Ral 10:4:2, 4hafta sonunda TA'nın yaklaşık %55'ini ve Ral'ın yaklaşık %0.29'unu salmıştır. İlaçyükleme kapasiteleri TA ve Ral için yaklaşık %14 ve 8 olarak bulunmuştur.Ayrıca, ikili yükleme ile bütün gruplar içerisindeki en düşük boyutta mikroküreler(68 ?m) elde edilmiştir. P(L,DL)LA mikroküreleri, mikroküre hazırlama aşamasında yüksek vizkozitesorununa sebep olmuş ve bu çalışmanın amacına göre istenmeyen düzeyde, enyavaş salımla sonuçlanmıştır. Bilgilerimize göre, literatürde P(L,DL)LA ile raporedilmiş mikroküre çalışması yoktur.Literatürde ilk defa TA ve Ral için PCL ve P(L,DL)LA salım sistemlerihazırlanıp geliştirilmiş ve RA tedavisi için optimize edilmiştir. Bu sistemlerinpotansiyeli RA'li deneysel hayvan modelleri üzerinde de incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop an injectable controlled release systemof PCL and P(L,DL)LA microspheres loaded with TA and/or Ral for local treatmentof rheumatoid arthritis which will avoid from systemic side effects of traditionaladministration and eliminate problems caused by direct local injections.Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, systemic, autoimmune disorder thatmost commonly causes inflammation and tissue damage in joints and tendonsheaths. Current strategies for the disease are mainly towards relievingsymptoms and increasing mobility. The microsphere form drug delivery systemswere developed to enhance the treatment success of rheumatic diseases byproviding these agents alone or together for long terms without causing systemicor local site effects upon injection to the RA joints. Microspheres were preparedwith s/o/w solvent evaporation technique and optimized to achieve a suitable sizefor joint application, to sustain the delivery of the drug(s), to providerequired amount of the agent with feasible amount of microsphere. In order tomanage these, microspheres prepared with different combinations of polymersand drugs were examined for particle size analysis, surface and structuralcharacterizations, time related drug release properties, and drug loadingcapacities. In vitro cytotoxicity tests using 3T3 fibroblast cells were done toevaluate the biocompatibility of drug loaded PCL microspheres. The degradationof polymers were conducted and evaluated by GPC analysis.In PCL:TA microspheres, as polymer:drug ratio decreased (from 10:1towards 10:4), namely as the drug partition increased, it was seen thatencapsulation efficiency and loading percentages increased. Meanwhile, percentrelease of the drug decreased, indicating more prolonged release. Among allmicrospheres, PCL:TA 10:4 and PCL:Ral 10:2 were found to be the mostappropriate for dual release in terms of release values (ca 21% and 0.09%,respectively), loadings (ca 27% and ca 13%, respectively) and mean particle sizevalues (ca 100 ?m and ca 95 ?m, respectively). After release studies,microspheres preserved their sphericity. These selected polymer:drug groupsalso represented no cytotoxic effect. The microspheres for dual drug study(PCL:TA:Ral 10:4:2) released app. 55% of its TA and 0.29% of Ral at the end of4 weeks. Drug loading capacities of these microspheres were found to be ca14% for TA and 8% for Ral. Furthermore, with dual loading case, smallest meanparticle size (68 ?m) could be obtained among all studied groups.P(L,DL)LA microspheres caused high viscosity problems duringmicrosphere preparation steps and resulted in the slowest release, which wasunfavorable for the aim of the study. To our knowledge there is no microspherestudy reported with P(L,DL)LA in literature.The TA and Ral delivery systems with PCL and P(L,DL)LA were developedand studied for the first time in literature and they were optimized for RAtreatment purposes. The potential of these systems, should be further tested inexperimental animal models of RA.