Tsunami source inversion using genetic algorithm
Tsunami kaynağının genetik algoritma ile ters çözümü
- Tez No: 285687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU KANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amerikan Ulusal Okyanus ve Hava İdaresi Tsunami AraştırmaMerkezi tarafından geliştirilen tsunami tahmin yöntemi, önceden hesaplanmış Mw 7.5 depremler sonucu oluşan tsunami kaynak fonksiyonları veritabanına dayanmaktır. Bu kaynak fonksiyonları dünya okyanuslarının dalma-batma alanlarında birkaç sıra halinde dizilmiştir. Açık okyanustaki tsunami yayılımının doğrusallığı, tsunami kaynak fonksiyonlarının ölçeklenmesine ve/veya birleştirilmesine olanak tanır. Açık okyanus senaryosu, ölçeklenmiş ve/veya birleştirilmiştsunami kaynak fonksiyonlarının Derin-okyanus Değerlendirme ve Tsunami Raporlama (DART) şamandıra ölçümlerine dayalı olarak ters çözümü ile elde edilir. Bu amaçla, MATLAB genel optimizasyon araç kutusu kullanılarak Ters Çözüm için Genetik Algoritma (GAIN) adlı grafik arayüzü geliştirilmiştir. 15 Kasım 2006 Kuril adaları ve 27 Şubat 2010 Şili tsunamileri örnek olarak seçilmiştir. Farklı hata minimizasyon fonksiyonları bir veya birkaç DART ölçümü ve deprem büyüklüğü kısıtlama olarak kullanılıp kullanılmadan test edilmiştir. Ters çözüm sonuçları gelgit ölçer kayıtları ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tsunami forecasting methodology developed by the United States National Oceanic and Atmospheric Administration?s Center for Tsunami Research is based on the concept of a precomputed tsunami database which includes tsunami model results from Mw 7.5 earthquakes called tsunami source functions. Tsunami source functions are placed along the subduction zones of the oceans of the world in several rows. Linearity of tsunami propagation in an open ocean allows scaling and/or combination of the pre-computed tsunami source functions. An offshore scenario is obtained through inverting scaled and/or combined tsunami source functions against Deep-ocean Assessment and Reporting of Tsunami (DART) buoy measurements. A graphical user interface called Genetic Algorithm for INversion (GAIN) was developed in MATLAB using general optimization toolbox to perform an inversion. The 15 November 2006 Kuril and 27 February 2010 Chile tsunamis are chosen as case studies. One and/or several DART buoy measurement(s) is/are used to test different error minimization functions with/without earthquake magnitude as constraint. The inversion results are discussed comparing the forecasting model results with the tide gage measurements.