Microwave initiated polymerization of trihalophenyleneoxide and aniline
Mikrodalga ile trihalofenoloksitin ve anilinin polimerleşmesi
- Tez No: 285691
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KISAKÜREK, PROF. DR. LEVENT TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, poli(dibromofenilenoksit) ve polianilini 90 ile 900 watt arasında değişen mikrodalga enerjisi, 1 ile 5 ml arasında değişen su miktarları ve 2 ile 10 dakika arasında değişen sürelerde ayrı ayrı sentezlemek ve bu parametrelerin yüzde dönüşüme ve polimer sentezine etkilerini incelemekir. Poli(dibromofenilenoksit) (P), iyon radikal (RIP) ve çapraz bağlı (CLP) polimerlerin sentezi mikrodalga enerjisi ile TBP ve Ca(OH)2 kullanılarak çok kısa sürede gerçekleştirildi.Poli(dibromofenilenoksit) ve radikal iyon polimerleri ATR-FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, TGA-FTIR, ESR, GPC, UV-VIS, DLS and SEM ile karakterize edildi. Çapraz bağlı polimerler ATR-FTIR ve TGA-FTIR ile, polianilin ATR-FTIR ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to synthesize poly(dibromophenyleneoxide) and polyaniline separately applying different microwave energies (90-900 watt), water amounts (1-5 ml) and time intervals (2-10 min) and investigate the effects of these parameters on the percent conversion of the polymers. The synthesis of poly(dibromophenyleneoxide) (P), radical ion polymer (RIP) and crosslinked polymer (CLP) were achieved by using tribromophenol (TBP) and Ca(OH)2 via microwave energy in a very short time interval.P and RIP were characterized by ATR-FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, TGA-FTIR, ESR, GPC, UV-VIS, DLS and SEM. Crosslinked polymers were characterized by ATR-FTIR and TGA-FTIR and polyaniline was characterized by ATR-FTIR.