Multi-criteria feasibility assessment of the monorail transportation system in METU campus
ODTÜ kampusünde bir tekraylı ulaşım sistemi için çok-kriterli olurluk değerlendirmesi
  1. Tez No: 285693
  2. Yazar: AMİN TARİGHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tezin genel amacı, genel olarak Monoray olarak adlandırılan Otomatikleştirilmiş İnsan Taşıyıcı(OİT) sistemlere yatırım yapmanın ODTÜ kampusunun günlük ulaşım ihtiyacını özgün bir şekilde karşına yönelik finansal teknik ve sosyal yapılabilirliğini değerlendirmektir. Bu çalışma üniversite yönetiminin uzun süreli hedeflerinden biri olan çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliği sağlamayı amaclıyan üniversitenin politikalarıyla, uygulamalarıyla ve kültürüyle bütünleştirmek ve böylelikle kampusun toplam kaynak kullanımını trafik yoğunluğunu ve kazaları azaltmak amacını tamamlamaktadır.Bu bağlamda, önerilen monoray siteminin kampus yaşamı üzerindeki maliyet-kazanç etkileri finansal ifadelerle sayısallaştırılmış ve Başabaş Analizi, Maliyet Verimliliği Değerlendirmesi ve Maliyet Kazanç Analizi gibi analizleri de içeren çok-kriterli fizibilite değerlendirmelerinden uygun olanlar yapılmıştır. Bu analizlere göre sistemin toplam maliyeti 24 aylık proje inşa periyodunu da kapsayan 46,5 milyon USD dir. Buna ilave olarak 2 milyon USD olan yıllık işletme ve bakım maliyetleri 30 yıllık proje ömrüne yayılacaktır. Projeyi finanse etmek için uç farklı senaryo sunulmuştur ve her senaryo için ilgili başabaş noktaları belirlenmiştir. Sonuç olarak, ODTÜ kampusuna böyle bir sistem kurmanın maliyet açısından etkin olduğu anlaşılmıştır, ODTÜ nün ulaşımsal, kurumsal ve çevresel politikalarını gerçekleştirmeye katkı sağlayacağı beklenmektedir
Özet (Çeviri)
The overall objective of this thesis is to assess the financial, technical and social feasibility of investing in modern Automated People Movers (APM) transportation systems, generally known as monorails, in METU campus which presents a unique opportunity to fulfill the modern-day transportation needs of METU campus. This study complements the Presidency Office?s long term goal to integrate environmental, social and economic sustainability into the policies, practices and culture of the university and ultimately reduce the consumption of all resources on campus and traffic congestion and accidents.In this context, the consequent cost-benefit effects of the proposed monorail system on campus life were quantified in monetary expressions and the corresponding multi-criteria feasibility assessment including: Break-even Analysis, Cost Effectiveness Assessments and Cost Benefit Analysis have been done successfully. According to these analyses the overall capital cost of system is $46.5 million which covers the 24 months project construction period, and an additional annual operating and maintenance cost of $2 million will span the 30 year project life time. Three different scenarios were proposed for financing the project and relevant break-even points were determined for each of the scenarios. Eventually, it appears that based on the evaluations, constructing such a transit system in METU campus will be cost effective and will certainly enhance the transportation, and will contribute to the institutional improvements and environmental preservation schemes of METU campus.