Two-machine flowshop scheduling with flexible operations and controllable processing times
Esnek operasyonlar ve kontrol edilebilir işlem zamanları ile iki-makinalı akış tipi çizelgeleme
  1. Tez No: 285747
  2. Yazar: ZEYNEP URUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AKTÜRK, YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada iki makinalı akış tipi çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Buişlerin her biri için üç operasyon vardır, ve ilk operasyon sadece birinci makinadaişlenebilir, ikinci operasyon sadece ikinci makinada işlenebilir, üçüncü operasyon(esnek operasyon olarak adlandırılır) her iki makinada da işlenebilir fakatişler bölünemez. Büyük ölçüde esnek olan CNC makinaları gerekli kesici uçlaryüklendiği sürece farklı operasyonları işleme kapasitesine sahiptir. Bu makinalardakiişlem zamanları yüksek maliyete rağmen, makina hızı, besleme oranı, vekesme derinliği gibi makina parametreleri ayarlanarak, kolayca değiştirilebilir.Problemimiz imalat maliyetini ve tamamlanma süresini en aza indiren çift kriterliamaç fonksiyonu ile her bir iş için esnek işlemin makinalara atanmasını ve işlemzamanlarını belirlemektir. Bu şekilde çift kriterli bir problem için, tek bir optimalçözüm yoktur, fakat etkin bir çözüm kümesi vardır. epsilon-kısıtı yaklaşımı kullanılarak,problem tamamlanma süresi amaç fonksiyonu üzerinde bir üst limit için imalatmaliyetini en aza indiren bir probleme dönüştürülebilir. Ortaya çıkan tek kriterliproblem doğrusal olmayan karışık tamsayılı matematiksel bir modeldir. Kesinsonuç veren algoritmanın hesaplama zamanı açısından verimli olmadığı durumlariçin, verimli bir yaklaşık algoritma öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider a two-machine flowshop scheduling problem with identicaljobs. Each of these jobs has three operations, where the first operation mustbe performed on the first machine, the second operation must be performed onthe second machine, and the third operation (named as flexible operation) canbe performed on either machine but cannot be preempted. Highly flexible CNCmachines are capable of performing different operations as long as the requiredcutting tools are loaded on these machines. The processing times on these machinescan be changed easily in albeit of higher manufacturing cost by adjustingthe machining parameters like the speed of the machine, feed rate, and/or thedepth of cut. The overall problem is to determine the assignment of the flexibleoperations to the machines and processing times for each job simultaneously,with the bicriteria objective of minimizing the manufacturing cost and minimizingmakespan. For such a bicriteria problem, there is no unique optimum but aset of nondominated solutions. Using epsilon-constraint approach, the problem couldbe transformed to be minimizing total manufacturing cost objective for a givenupper limit on the makespan objective. The resulting single criteria problemis a nonlinear mixed integer formulation. For the cases where the exact algorithmmay not be efficient in terms of computation time, we propose an efficientapproximation algorithm.