Heuristic approaches to scheduling problems in a flexible job shop environment
Esnek iş atölyesi ortamında çizelgeleme problemlerine sezgisel yaklaşımlar
- Tez No: 152039
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARSLAN ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği (Enerji ve Güç Sistemleri) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Modern üretim merkezleri, genellikle verimlilik düzeylerini arttırarak, kar oranlarını maksimum düzeye ulaştırmaya çalışırlar. Diğer yöntemlerin dışında bu amaca, işlerin üretim sürecinde en uygun şekilde çizelgelenmesiyle ulaşılabilir. Çizelgeleme, üretim verimliliği ve enerji kazancı için kilit bir öğedir. Etkili bir çizelgeleme ile, ürünlerin doğru zamanda dağıtımını geliştirilir, stok azaltılır, imalat süresi kısaltılır, kısıtlı kaynakların yararlılığı arttırılır, sonuç olarak enerji korunumu sağlanır. Üretim birimleri, benzer teknik özelliklere sahip ürünleri gruplayarak üretirler. Üretim sisteminde karşılaşılan en önemli problem, operasyonların çizelgelenmesidir. Bu yüzden talep üretim planlamanın belirlediği iş takvimine göre yerine getirilir. Fabrikaların uyguladığı tipik bir çizelgeleme operasyonu genel bir iş atölyesi problemi olarak formülize edilebilir. Üretim esnekliği izin verdiği ölçüde, her iş için bir çok uygulanabilir üretim planı oluşturabilir. İşleyiş planlaması ve çizelgeleme birbiriyle sıkı sıkıya örtüşür. Uygulanabilir bir çizelgeleme, işleyiş planının sonucu olarak ortaya çıkar. Üretim kaynaklarından verimli bir şekilde faydalanabilmek için işleyiş planlaması ve çizelgeleme bir arada çalışmalıdır. Bu çalışmamızda, üretim endüstrisinden modellenmiş, çizelgeleme teorisine ait araçlarla çözümlenmiş gerçek olayları inceliyoruz. Bu amaç doğrultusunda, Teba Fırın Atölyesi 'nde üretim için, esnek iş atölyesi çizelgeleme sisteminin dizayn ve uygulaması yapılmıştır. İmalat, makine hazırlık süresi, kısıtlı kapasitesi, alternatifli işleyiş rotası seçme opsiyonu ve çizelgeleme modelinin ihtiyacı olan zaman uzunluğuna göre tanımlanır. Bu doğrultuda amacımız, en uygun ve verimli çizelgeleri oluşturmaktır. Bu amacımıza ulaşmak için, sezgisel yöntemler kullanılmıştır ve çözüm yolu dinamik programlamaya dayanmaktadır. Metotlar nesneye yönelik genel programlardan biri olan Lekin'de uygulanmıştır ve sonuçlar metotların zamansal olarak yüksek kalitede, ürünlerin zamanında dağıtılabilir ve düşük üretim arası stokuna sahip çizelgeler oluşturduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, makinelerin işleyişinde sağlanan bu düzen, sistemin kesintisiz bir akışla çalışmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
Modern production factories, to obtain high profits, usually maximize their profits through streamlining their productivity. This goal can be achieved, among others, by optimal or almost optimal scheduling of jobs in production process. Scheduling is a key factor for manufacturing productivity and energy save. Effective scheduling can improve on-time delivery of products, reduce inventory, reduce processing times, and utilize bottleneck resources, therefore energy is saved as a result. Process plants typically produce a family of related products that require similar processing techniques. The most important problem encountered in such manufacturing systems is scheduling of operations so that demand is fulfilled within a pre-described time horizon imposed by production planning. The typical scheduling operation that process plants involve can be formulated as a general job shop scheduling problem. Due to production flexibility, it is possible to generate many feasible process plans for each job. The two functions, process planning and scheduling are tightly interwoven with each other. The optimality of scheduling depends on the result of process planning. The integration of process planning and scheduling is therefore important for an efficient utilization of manufacturing resources. In this study, we present real cases taken from manufacturing industry, which were modeled and solved using theoretical tools of scheduling theory. According to this idea, this study was motivated by the design and implementation of a flexible job shop scheduling system for the manufacturing of Teba Oven's Press Workshop. The manufacturing is characterized by significant machine setup times, strict local capacities, the option of choosing a few alternative processing routes, and long horizon as compared to the time resolution required by the scheduling models. Our goal is thus to obtain near-optimal schedules with quantifiable quality in computationally efficient manner. For achieving this goal, dispatching rules and shifting bottleneck heuristics are used, and solution methodology based on a combined dynamic programming. The methods have been implemented by using the object-oriented generic programming, LEKIN [43], and the outputs show that the methods generate high-quality schedules in a timely fashion to achieve on-time delivery of products and low in work-in-process inventory. Finally, the integrated treatment of machines and buffers facilitates the smooth flow of parts through the system.