Air quality in workplace of an aluminum wheel production plant
Bir aluminyum jant üretim tesisinde işyeri hava kalitesi
  1. Tez No: 285773
  2. Yazar: PINAR BAĞLARBUNARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, demir çelik endüstrisinde işyeri ortamı hava kalitesini gösterebilmektir. Bu çalışma için alüminyum ergitme ve şekillendirme fabrikası (jant fabrikası) seçilmiştir. Üretim alanında seçilen 7 noktada partikül madde (PM10 ve maruziyet tozları), gaz (VOC) ve iz element örneklemesi yaptık. Fabrika yönetimi üretim alanının bir bölümündeki havalandırma sistemini değiştirmek istiyordu, bu sayede her iki koşulda da örnekleme yapabildik. Partikül madde örneklemeleri sonrasında hem ağırlıkça konsantrasyon hem de toplanan örnek içindeki iz element konsantrasyonlarının değerlendirmesi yapılmıştır. PM örneklerindeki bakılacak metal çeşitleri özellikle literatüre ve üretimde kullanılan ham madde ve yardımcı girdi içeriklerine göre belirlenmiş ve her iki örnek içinde de Si, Fe, Cu, Mn, Zn, Mg, Pb, Sb, Sr, Sn, As, Cr, Cd, Se, Al konsantrasyonlarına bakılmıştır. Çıkan sonuçlar WHO, NIOSH ve OSHA limit değerleri ile karşılaştırılmıştır.PM içinde ölçülen Si, Fe ve Al, öne çıkan elementlerdir. Yine PM10 limit değerlerin sınırında sonuçlar çıkmıştır ancak bütün ölçüm sonuçlarının limit değerlerin altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was investigating workplace air quality in an aluminum wheel industry plant. Aluminum smelting and shaping process plant (wheel factory) was chosen for this study. We performed particulate matter (PM10 and occupational dust), gases (VOC) and trace elements sampling at 7 sampling points in the plant. Ventilation system of a part of the plant was renewed during the study. Therefore, the sampling could be conducted before/after the modification. PM mass concentration and metal concentrations were measured. Metal to be studied were chosen according to literature and raw materials and ingredients in the production, included Si, Fe, Cu, Mn, Zn, Mg, Pb, Sb, Sr, Sn, As, Cr, Cd, Se, Al in PM phase. Results are compared to WHO, NIOSH, OSHA limit values and the literature.Si, Fe and Al concentrations in PM were shown to come into prominence from other elements. Also PM10 concentrations were measured to bounded of limit concentration but all of the results were shown lower than limit values.