İngiliz Generali Townshend ve Türkler
British General Townshend and Turks
  1. Tez No: 285772
  2. Yazar: TARIK SAYGI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H.CEVAHİR KAYAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
İngiliz Generali Townshend ve Türkler adlı tez 1914 yılında Birinci DünyaSavaşı'yla başlayan 1924 yılında General Townshend'ın ölümüyle biten olaylardizisini inceleyen bir çalışmadır. İngiliz Generali Townshend Birinci DünyaSavaşı'nda Mezopotamya Cephesi'ne atanmasıyla Türklerle karşı karşıya gelmiştir.Irak İngiliz Harekat Kuvveti ya da bilinen ismiyle 6. Tümen, General Townshendkumandasında bir dizi savaşlar sonunda Kut-ül Amare'de Halil Paşa komutasındakiTürk Ordusu'na 29 Nisan 1916'da teslim olmuştur. Kut-ül Amare kuşatması GeneralTownshend'ın hayatında önemli bir safha olup aynı zamanda askerlik kariyerinin debittiği bir nokta olmuştur. Irak Türk Ordusu Komutanı Halil Paşa GeneralTownshend'a centilmence davranmış, General Townshend yaklaşık 2.5 sene sürenesaret hayatını İstanbul yakınındaki Heybeliada ve Büyükada'da geçirmiştir. Esirolan askerleri ise çeşitli esir kamplarına gönderilmişlerdir. Kendisi Birinci DünyaSavaşı'nın sonuyla birlikte İtilaf Devletleri adına İngiltere ile Osmanlı Devletiarasında imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'nın gerçekleşmesinde Türklerekarşı duyduğu iyi duyguların olumlu bir ifadesi olarak aracılık etmiştir. GeneralTownshend savaştan sonra esareti bitip 1918'de İngiltere'ye dönmüş, 1920 yılındaaskerlikten ayrılmıştır. 1920 ile 1922 arası dönemde General Townshend milletvekiliolarak İngiltere Parlamentosu Avam Kamarası'nda çalışmıştır. Bu dönemde 24Temmuz 1922 yılında milletvekili olarak Anadolu'ya gelip Mustafa Kemal Paşa ilegörüşmüştür. Türkiye'ye olan bu son ziyaretinde Türkler tarafından iyikarşılanmıştır. General Townshend Birinci Dünya Savaşı'nda ve esareti sırasındaTürkleri daha yakından tanımış, Türklere duyduğu saygı ve sevgi artmış, bu zamanzarfında ve Avrupalılar nezdinde hayatının sonuna kadar Türklerin menfaatlerinisavunan az sayıda Türk dostlarından biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis named British General Townshend and Turks is the study whichresearches series of events which start in 1914 with The First World War and finishin 1924 with General Townshend?s death. British General Townshend met with theTurks when he appointed to the Front of Mesopotamia in the First World War. Atlast, British Iraq Operational Troops or the Sixth Division with the known namecommanded by General Townshend surrendered to the Turkish Army commandedby Halil Pasha on the 29th of April in 1916. The siege of Kut-ül Amare is importantturning point in General Townshend?s life, at the same time it is the point where hismilitary career ended. Halil Pasha, the commanding officer to the Turkish forces ınIraq behaved General Townshend in kind manner, General Townshend spent his lifeof prisoner lasting for about two and half years in Halki Island and Prinkipo Islandnear the Stamboul. British prisoners too were sent to the concentration camps inAnatolia. With the end of the First World War, he became intermediary betweenEngland as to the name of Combining Forces and the Ottoman State in the Treaty ofMoudros as he felt good ideas for Turks. After war, General Townshend returned tohis country finishing his prisoner period in 1918, left the army in 1920. GeneralTownshend worked in the British Parliament as member of parliament in the periodof 1920 and 1922. He came to Anatolia and made conversation with Mustafa KemalPasha on the 24th of July in 1922. He was welcomed friendly by the Turks in thislast voyage. At the time of First World War and during his prisoner period inStamboul, General Townshend knew Turks in near, during this time he became oneof the few Turcofils (Turk?s Friend) defending Turk?s aims by the Europeans untilthe end of his life.