Örgüt geliştirme sürecinde değişim ajanının rolü ve önemi
The role and importance of the change agent in the organizational development
  1. Tez No: 285842
  2. Yazar: SEMİHA PINAR EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojinin geliştiği, bilgi kaynaklarının arttığı, örgütlerin büyüyüp karmaşıklaştığı günümüzde iş bölümü ve ?uzman?laşma artmıştır. Örgüt geliştirme sürecini yürütüp yönlendirebilmek için de uzman bir kişiye yani değişim ajanına ihtiyaç artmıştır. Örgütün kendi bünyesinde bu iş için uzmanlaşmış bir bölüm bulundurmak çoğu zaman daha maliyetli olduğu için, örgütlerin dışarıdan gelecek bir değişim ajanı ile çalıştıkları sıklıkla görülmektedir.Bu çalışma ile, bir değişim ajanı örgütle nasıl bir araya gelir, sonuç odaklı bir örgüt geliştirme süreci için doğru değişim ajanını belirleme kriterleri nelerdir, örgüt geliştirme sürecini başlattığı andan itibaren hangi adımları izler ve hangi sorumlulukları üstlenir sorularının cevapları aranmıştır. Farklı yaklaşımlara göre değişim ajanı tipleri nelerdir ve her tipteki değişim ajanı her sürece uygun mudur konuları üzerinde durulmuştur. Çalışma kapsamında her kişilik tipinin kendi nüans noktaları olduğu görülmüş, örgüt yöneticilerinin farkındalık yaratması, kendi problemlerinin ve örgütlerinin yapısına en uygun olanı seçmeye çalışması uygun görülmüştür.Her sürecin sonunda yaşanabildiği gibi, örgüt geliştirme sürecinin de doğal bir sonucu olarak başarı ve ya başarısızlık gözlemlenebilir. Burada madalyonun iki yüzü vardır ve başarısızlığı sadece değişim ajanına yüklemek doğru olmayacaktır. Süreç içerisinde örgütler ve değişim ajanları farklı farklı hatalar yapabilmektedir. Bunların önceden farkında olmak, proaktif olmak sürecin başarısı için önemlidir. Araştırmanın son kısmında, başarısızlık koşulları örnek olaylarla incelenmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our present time technology has developed, information sources have increased, organizations have grown and have been more complicated because of these factors division of labor and specializing has increased. The need for the change agents who can execute and orientate organizational development process is risen. Financing the need for the specialized change agents in the organization is not cost-effective so that organizations usually outsource this need.This paper seeks the answers of the following questions: how change agents assemble with the organization, which are the criteria for selecting the suitable change agent for the result-oriented organization development process, what are the steps and responsibilities of change agents in the organizational development process, what are the change agent types, which change agent type is suitable for the which organizational development processIn conclusion every personality type has its benefits so organization managers should set up awareness, decide the best option for hand-on problems and organizational structure.These processes could be successful or unsuccessful. It is not fair tell that the cause of failure is the change agents. There are two sides of the organizational development process. During the process each sides can make mistakes. For the successful result being proactive and being aware the of the mistakes in the process are important. There are examples of failure conditions of sample events and the resolutions are given at the end of the paper.