ABD dış politikası'nda İsrail- Filistin sorunu 1993-2009
Israel Palestine conflict in USA foreign policy: 1993-2009
  1. Tez No: 285922
  2. Yazar: OKAY KIZGIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM GÜLFİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ortadoğu Bölgesi'nin en önemli sorunlarından İsrail - Filistin sorunu aynı zamanda ABD dış politikasının da temel konularından birini oluşturmaktadır. Bu çerçevede ABD, Soğuk Savaş'ın ardından devreye girerek sorunun taraflarının ?Barış Görüşmeleri? adı altında bir araya gelmelerini sağlamıştır. ABD'nin girişimleri sonucu taraflar 1993-2009 arasında birçok kez bir araya gelmişler; ancak Kudüs'ün statüsü, Filistinli mültecilerin durumu ve Yahudi yerleşimciler gibi temel konular nedeniyle uzlaşma sağlayamamışlardır. Bu süreçte ABD'nin sorunun çözümüne İsrail yanlısı bakış açısıyla yaklaşması da görüşmelerin temel niteliği haline gelmiştir ve bu tutum hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti iktidarlarında değişiklik göstermeden sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The Israel - Palestine conflict, which is one of the most important problems of the Middle East, is at the same time one of the main issues of the US foreign policy. Within this framework US interfered in the issue at the end of the cold-war and helped to bring the parties to the problem together under the label of ?Peace Talks?. As a result of US initiatives, the Israeli and Palestinian leaders came together several times between the 1993-2009 period, but they could not afford to compromise on issues such as the status of Jerusalem, Palestinian refugees and Jewish settlers. In this process the US pro-Israel approach to the solution of the problem became the basic nature of the negotiations and this attitude has not been altered both during the rule of the Democratic Party and Republican Party.