Balçova ve çevresinde seralarda böcek kökenli zararlılar, savaşı ve sorunları üzerinde incelemeler
Investigations on the Insect Pest problems of greenhouses in Balçova and around
- Tez No: 701
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Entomoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
-35- QZET Çalışmalar 1985 yılında Balçova ve çevresindeki seralarda, sebze ve süs bitkilerinde görülen böcek kökenli zararlıları saptamak, bunların savaşımı ve sorunlarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Sebze ve süs bitkileri seralarında yapılan çalışmalar sonunda zararlı türler olarak Gryllotalpa gryllotalpa L. (Ort., Gryllotalpidae ), Trialeurodes vaporariorum Wesfrw. (Horn., Aleyrodidae), Aphis gossypii Glov. (Horn., Aphididae), Macrosiphoniella sanborni Gill. (Horn., Aphididae), Myzus persioae Sulz. (Horn., Aphididae), Lepidosaphes ulmi L. (Horn., Diaspi- didae), Heliothis armigera Hbn. (Lep., Hoctuidae ), Sesamia sp. (Lep., Ifoctiiidae)vteArge rosae L. (Bym., Argidae) bulunmuştur. Bu zararlı türlere ait bilgiler ayrıntılı olarak verilerek, savaş ları ve sorunları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
-36- SUMA.HT IWESTIGATIOBS Oil TEE IKSECT PEST PEDBLEHS OP GHEEHHDOSES UT BALÇOVA ABD AEOOHD This study, carried out in 19Ö5, was aimed to find out the insect pests encountered in the glasshouses located in Balçova and around. The control of them has been reviewed and the problems, in course of the control, were determined. The insect pest species; in the flower and vegetable greenhouses, were Gryllotâlpa gryllotalpa L. (Ort., Gryllotalpidae), Trialeurodes vapora- riorum Westw. (Horn., Aleyrodidae ), Aphis gossypii Glov. (Horn., Aphididae), Macrosiphoniella sanbomi Gill. (Horn., Aphididae), Ryzus persicae Sulz. (Horn., Aphididae), Lepidosaphes ulmi L. (Horn., Diaspididae ), Heliothis armigera Bbn. (Lep., Uoctuidae), Sesamia sp. (Lep., Noctuidae) and Arge rosae L. (Ryın.., Argidae). Details on the pest status and control measurements were given on the above mentioned species.