Hastanede enteral beslenen şuur bulanıklığı olan yaşlı ve malnütrisyonlu hastalarda ek protein desteğinin beslenme ve hastalık durumuna etkisi
The effect of additional protein support inhospitalized unconscious elderly malnourished patients receiving enteral nutrition
- Tez No: 285928
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİDE YAĞMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Şuur bulanıklığı olan yaşlı hastalarda malnütrisyon, hastanın, hastanede yatış süresinin uzamasına ve ölüm riskinin artmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmada, hastanede yatan, enteral beslenme desteği alan yaşlı ve malnütrisyonlu hastalara, ilave olarak verilen protein desteğinin malnütrisyona ve hastalık durumuna etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır.Çalışmaya dahil edilen toplam 20 hastaya 3 günlük bir adaptasyon dönemi uygulanmıştır. Çalışma dönemi boyunca (12 gün), ek protein grubuna (n=10) standart enteral ürüne ilave protein desteği verilmiştir (2g/kg/gün protein). Kontrol grubundaki hastalar (n=10), yalnızca standart enteral ürün almışlardır (1g/kg/gün protein). Hastaların antropometrik ölçümleri, serum ve idrar analizleri, 3 kez alınmıştır. Bu parametrelerin günlere göre gösterdiği değişimler değerlendirilmiş ve her iki gruptaki hastaların değerleri karşılaştırılmıştır.Araştırmaya alınan tüm hastaların yaş ortalaması 77.45±9.45(60-93) yıldır. Ek protein grubuna alınan hastaların yaş ortalaması 76.70±8.78 yıl, kontrol grubuna alınan hastaların yaş ortalaması 78.20±10.49 yıl olarak belirlenmiş ve gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır (p>0.05). Ek protein ve kontrol grubu hastaların antropometrik ölçümler ve serum proteinlerinin ortalama değerleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Ek protein desteği alan hastaların serum protein değerlerinde günlere göre önemli bir farklılık görülmemiştir (p>0.05). Ancak, istatistiksel olarak bir fark bulunmamasına rağmen ek protein alan hastaların antropometrik ölçüm ve serum IGF-1, RBP ve prealbümin ortalama değerlerinde başlangıca göre çalışma bitiminde görülen değişimler grafiksel olarak incelendiğinde bir artış olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Malnutrition in unconscious patients has a risk of increased morbidity, mortality and extended hospital stays. The objective of this study is examine the influence of additional protein support in hospitalized unconscious elderly malnourished patients receiving enteral nutrition.A total of 20 patients were recruited. All patients were feed by a standart enteral nutrition formula during the 3 days adaptation period. The study group(n=10), received additional protein support (2g/kg/day protein) and the control group(n=10) received only standart enteral nutrition (1g/kg/day protein) during the 12 days study period. Nutrition status was assessed 3 times with anthropometric measurements, biochemical and ürine parameters. These results were compared between these two groups of patients and changes in these parameters during the adaptation and sudy period were evaluated.The subjects? mean age was 77.45±9.45(60-93) year in all 20 patients; the mean age was 76.70±8.78 year in the study group, 78.20±10.49 year in the control group (p>0.05). There was no statistically significant difference between the study and control groups with regard to the anthropometric measurements and serum proteins average values (p>0.05). The changes in serum protein levels during the adaptation and study period were no significant at the study group (p>0.05).