Uluslararası muhasebe standartları kapsamında şirket birleşmeleri ve bir uygulama
Corporate mergers under the scope of international accounting standards and a practice
  1. Tez No: 285927
  2. Yazar: OSMAN NURİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZZEM ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Rekabetin günden güne arttığı ve ulusal rekabet boyutundan uluslararası rekabet boyutuna geldiği günümüzde şirketler rakiplerine karşı güçlerini koruyabilmek ve hızlı bir şekilde rakiplerinin önüne geçerek kalıcı olabilmek için başka şirketlerle birleşme yoluna gitmektedirler. Şirketler bu yolla sinerji ortamı oluşturabilirken vergi avantajlarından ve ölçek ekonomilerinden yararlanmakta, çeşitlendirme yapmakta ve psikolojik olarak da iyi bir noktaya gelmektedirler. Şirket birleşmeleri hukuki yapılarına ve ekonomik faaliyet alanlarına göre gruplandırıldığında ikiye ayrılmaktadırlar. Hukuki birleşmeler de biçimsel ve biçimsel olmayan birleşmeler şeklinde alt kategorilere ayrılmaktadırlar. Biçimsel birleşmelere tröst, holding, konsorsiyum, ele geçirme, ortak girişimler örnek verilebilirken biçimsel olmayan birleşmelere kartel, centilmenlik anlaşmaları, havuzlama, çıkar grupları örnek olarak verilebilir. Ekonomik faaliyet alanlarına göre birleşmeler ise yatay, dikey, dairesel ve çok yönlü dağılma ile birleşmeleri içermektedir. Şirketler birleşmek istediklerinde çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bunlara örnek olarak iş durumu belirsizliği, psikolojik kaynaklı olumsuzluklar, entelektüel sermaye, sektörel farklılıklar gibi olumsuzluklar verilebilir. Şirketlerin birleşme süreci birleşmenin planlanması, birleşilecek şirketin araştırılması ve seçilmesi, birleşme için gerekli finansmanın bulunması ve birleşme için gerekenlerin görüşüleceği görüşme ve müzakerelerden oluşmaktadır.Şirket birleşmelerinin uluslararası boyutta artmasıyla birlikte konu ile ilgili uluslararası düzenleme ihtiyacı doğmuş ve bu amaçla Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu çeşitli standartlar yayımlamış ve üç numaralı standartla şirket birleşmelerine açıklık getirmeye çalışmıştır. Bu şekilde birleşme tanımına ne tür birleşmelerin girdiği, birleşmelerin muhasebeleştirilmesi ve süreci hakkında açıklamalar yapılmıştır. Standartta birleşme yöntemi olarak satın alma yöntemi seçilmiştir. Ayrıca şerefiye ve ertelenmiş vergi etkisinin muhasebeleştirilme esnasında dikkate alınması gerektiği vurgulanmıştır. Standartta aşamalı satınalma, karlı satın alma ve ters satınalma kavramlarına da açıklık getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, which the competition is rising day by day and the national competition changes in to international competition, corporate chooses the way of merger to become stronger and keep their strength and get ahead of their rivals. With this way corporates create synergy and get the taxication and measurement economy advantages, come to a good psychologic point. Corporate mergers can be divided into two parts, law based and economy based . Law based mergers come into being formal mergers, which include trusts, holdings, consortiums, takeover, joint ventures, and nonformal mergers, which includes cartels, gentlemen?s agreements, poolings, interest groups. The economy based mergers includes horizontal, vertical, conglomerate and multidimensional mergers. Corporates can face some problems when they decided for a merger like uncertainty of job, psychologic negativities, intellectual capital, sectoral differences. A corporate merger composes from planning of merger, searching and choosing a corporate, finding a fund for merger and meeting for negotiations.With the increase of mergers and the need for regulations on merger, International Accounting Standards Board try to brighten the merger topic with third standard. With this standard they tried to explain the definition, process and the accounting of mergers. In this standard purchasing method selected for basic merger method. On the other hand it has been emphasized that one have to consider goodwill and deferred taxes effect while entering the things in to accounting. Standard explains progressive purchase, profitable purchase and reverse purchase as well.