Sivil toplum kuruluşlarının kadınlara yönelik çalışmalarının sosyolojik açıdan incelenmesi: Diyarbakır örneği
Inspection of the studies of the non-governmental organisations towards woman on the sociologica: example of Diyarbakır
- Tez No: 286004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, zorunlu göç eden kadınların yaşadıkları sorunlar, Sivil Toplum Kuruluşlarının konuya yaklaşımları ekseninde ele alınmıştır. Çalışmada sivil toplum, sivil toplum kuruluşları ve göç olguları kavramsal ve teorik tartışmalarla sunulmuştur. Bu çerçevede, siyasal ve düşünsel dünyada sivil toplum anlayışından yola çıkılarak, sivil toplum kuruluşları işlevleri bakımından Dünya ve Türkiye örnekleriyle tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, göç ve zorunlu göç olguları kavramsal olarak ele alınmış, zorunlu göç kavramı Türkiye örneğinde tarihselliği ile birlikte sunulmuştur. Beşinci bölümde, zorunlu göçe mekanlık yapan Diyarbakır nüfus hareketliliği bakımından incelenerek, bu hareketlilikte payı olan zorunlu göçün kadınlar üzerindeki etkisi Sivil Toplum Kuruluşlarının konuyla ilgili yaptıkları çalışmalar ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, forced migrant women?s problems had been investigated with Non Government Organisations?s approach to this subject. In the study, Civil Society, Non Government Organisations and migration facts have been presented with theoretical and conceptual discussions. In this framework, based on understanding of civil society in the political and ideational world, Non Government Organisations has been discussed according to the their functions at Turkey sample. In thirt part, migration and the forced migration have considered in cognitively and forced migration has been presented with historicalness at Turkey sample. In the fifth part, Diyarbakır ,which does the honors of the migration, has been examineted in terms of vital and impression of the forced migration on women has been examineted with Non Government Organisations?s studies topique.