Basılı reklamların ikna etkisi üzerine deneysel uygulama
An experimental application on persuasion effect of printed advertisements
- Tez No: 286076
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TANSU SAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
İşletmelerin temel amacı kârdır. Bunun için de istem oluşturmak ve bu istemi karşılamak gerekir. İstem oluşturmak için tüketiciler ürünü istemeye ve satın almaya ikna edilmelidir. Bu durumda ikna konusu daha ayrıntılı olarak incelenmeye değer görünmektedir. İkna ve ikna çabaları insan yaşamında her çağda var olmuştur. En yakın arkadaş ve aile üyeleri dahil herkes bilinçli veya bilinçsiz şekilde birbirini etkiler. İşte bu etkinin bilinçli olarak belirli bir yönde oluşturulma çabalarına ikna denilmektedir.Tezde, ikna konusuna temel oluşturduğu düşünülen tüketici satın alma karar süreci öncelikle incelenmiş, ikna ve tutum değişimi kavramları arasındaki ilgi konusuna değinilerek ikna süreci ele alınmış ve ikna konusu ile ilgili kuramlara yer verilmiştir.Daha sonra reklam kavramı ve reklamın amacı irdelenmiş ve reklam süreci ele alınmıştır.Araştırmanın amacı, sınırları, yararı, araştırmanın problemi, modeli, araştırmada kullanılan ölçekler, örnekleme süreci ve deneysel tasarım ile veri toplama süreci üzerine bilgi verilerek araştırmada kullanılan ölçeklerin değerlendirilmesi ve hipotezlerin açıklanmasına çalışılmıştır.Elde edilen verilerin analizi kısmında tanımsal bulgular özetlenerek, hipotezlerin test edilmesinde değişkenler arasında ilişki veya farklılık olup olmadığına bakılmıştır. İkna değişkenleri ile ilgili ön ölçüm ve son ölçümler arasında farklılık olup olmadığı, eşleştirilmiş örneklerde ?t Testi? ile test edilmiştir. İkna üzerinde cinsiyete, kullanılan çay markasına ve çay kullanım sıklığına göre farklılık olup olmadığı genel doğrusal modellerden faktöriyel tekrarlı ölçümlere ilişkin ?Anova Testi? ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of business is to make profit. For this end, the client must create a demand in the first place, and meet it afterwards. In order to create demand, consumers should be persuaded to want and buy a product. In this case, the issue of persuasion is worthy of examining in more detail. Throughout history, efforts to persuade people have played an important role in every aspect of life. This is true for nearly everyone, and even close friends and family members consciously or unconsciously influence each other. The deliberate effort to persuade a person or a group of people in a particular direction is called persuasion.The main purpose of this dissertation is to examine the consumer buying decision process, which constitutes the basis of the issue of persuasion. This dissertation also studies the link between persuasion and attitude change by looking at persuasion process in the light of recent theories on the subject.The concept of advertising and goals of advertising constitute another major topic of this study.In this dissertation, objectives of the research, its limits and benefits, its main question, the model for the research, scales used, the sampling process and the experimental design and data collection process are discussed in detail. A considerable effort is made to evaluate the scales used in the survey and to explain the hypotheses used in the study.In the phase of analyzing the data, the findings of this study are summarized in a descriptive manner, while testing hypotheses, the relationships among the variables are examined in order to see if there were any similarities or differences. The question of whether there are differences between primary and final measurements of the variables of persuasion is tested by utilizing the T-Test. The effects of gender, the brand of tea used and frequency of tea consumption on persuasion are also tested through ANOVA test which is one of the general linear models concerning factorial repeated measurements.