Synchronization of linearly and nonlinearly coupled harmonic oscillators
Harmonik osilatörlerin doğrusal ve doğrusal olmayan bağlaşım ile senkronizasyonu
- Tez No: 286093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ EMRE TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde, eş ve eş olmayan bağlaşık harmonik osilatör dizilerinin senkronizasyonu üstünde çalışılmıştır. Çalışmalarda hem doğrusal hem de doğrusal olmayan bağlaşım kullanılmıştır. Tez iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde teorik analizlere ağırlık verilmekte, ikinci bölüm ise simülasyon sonuçlarından oluşmaktadır.İlk bölüm harmonik osilatörler ve senkronizasyonun temelleri tanıtımı ile başlamıştır. Sonra doğrusal ve doğrusal olmayan bağlaşıma sahip harmonik osilatörler teorik açıdan tanıtılmıştır. Teorik sonuçlar, doğrusal bağlaşıma sahip eş harmonik osilatörler salınım frekans değerinden bağımsız olarak senkronize olduklarını göstermektedir. Doğrusal olmayan bağlaşıma sahip eş harmonik osilatörlerin ise yeterince yüksek frekans değerleri için senkronize oldukları gösterilmiştir.İkinci bölümde, simülatör tanıtılmış ve simülasyon sonuçları verilmiştir. MATLAB'da bir kullanıcı arayüzü ?GUI? tasarlanmış ve tüm simülasyonlar GUI'nin altında koşturulmuştur. Simülasyonlarda bağlaşık harmonik osilatörlerin değişik bağlaşım güçlerine, frekans değerlerine, bağlaşım grafiklerine (örneğin tümü tümüne, çember, ağaç) ve bağlaşım fonksiyonlarına (örneğin doğrusal, saturasyon, kübik) göre çalışılmıştır. Simülasyon sonuçları sadece tezin teorik bölümünü desteklemekle kalmayıp bağlaşık harmonik osilatörlerin senkronizasyonu konusunda teorinin kapsamadığı bölümleri hakkında da fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synchronization in the arrays of identical and non-identical coupled harmonic oscillators is studied. Both linear and nonlinear coupling is considered. The study consists of two main parts. The first part concentrates on theoretical analysis and the second part contains the simulation results.The first part begins with introducing the harmonic oscillators and the basics of synchronization. Then some theoretical aspects of synchronization of linearly and nonlinearly coupled harmonic oscillators are presented. The theoretical results say that linearly coupled identical harmonic oscillators synchronize for any frequency of oscillation. For nonlinearly coupled identical harmonic oscillators, synchronization is shown to occur at large enough frequency values.In the second part, the simulator and simulation results are presented. A GUI is designed in MATLAB to run the simulations. In the simulations, synchronization of coupled harmonic oscillators are studied according to different coupling strength values, different frequency values, different coupling graph types (e.g. all-to-all, ring, tree) and different coupling function types (e.g. linear, saturation, cubic). The simulation results do not only support the theoretical part of the thesis but also give some idea about the part of the synchronization of coupled harmonic oscillators uncovered by theory.