Modeling and assessment of the effectiveness of government information systems
Kamu bilişim sistemlerinin etkililiğinin modellenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 286094
  2. Yazar: AYDIN NUSRET GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bilişim sistemlerinin etkililiğinin değerlendirilmesinde, kamu sektörü, stratejik / politik değer gibi dolaylı faydaların da ölçülebildiği özel bir yaklaşım gerektirir. Henüz bu problemi adresleyen holistik bir yaklaşım ile bütünleşik, adaptif ve zaman-değişken bir model yoktur. Bu tezde, TC Maliye Bakanlığı'nda geliştirilmiş ve kısmi olarak uygulanmış Stratejik Yönetim Modeli irdelenmektedir. Model, stratejik hedeflerden hesap verebilirlik raporlamasına uzanan kamu yararı değer zinciri kullanılarak, Kamu Mali Yönetimi Değer Uzayı üzerine adım adım inşa edilmekte; bu Değer Uzayı üzerinde, Kurum, Kullanıcı, Politik, Stratejik/Sosyal ve Çevre olmak üzere beş değer kavramı temelinde bir etkililik değerlendirme metodu, ayrıca temel hedef ve performans göstergelerin ağırlıklı toplamını kullanan bir hesaplama yöntemi sunmaktadır. Değer uzayı, önce ontolojiye, daha sonra da nesne modeline yansıtılarak, esnek bir gerçekleştirim sağlanmaktadır. Önerilen hesap yöntemi, proje sonu faydaların değerlendirilmesi ile analiz kapsamındaki boyutun sabit tutularak programların, kurumların, fonksiyonların karşılaştırılması, standardizasyon ve konsolidasyon için tek bir değer sağlanmaktadır. Değerlendirme modeli, ekonomiklik, verimlilik ve etkililik kavramları bütçedeki harcama ögeleri ile ilişkilendirilerek genişletilmiştir. Model, karmaşık ve kaotik kamu mali yönetim ortamı için basitleştirme sağlamaktadır. Model, Maliye Bakanlığı içindeki iki bilişim sistemi yatırımına vaka çalışması olarak uygulanmış, bu projeler birbiriyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of evaluating effectiveness of information systems, the public sector requires a specific approach for measuring indirect benefits such as strategic / political value. There is not yet a holistic approach and no unified adaptive and time-variant model addressing the problem. In this thesis, Strategic Management Model developed and partially applied at the Ministry of Finance, Turkey, is described. The model is based on the public value delivery chain, from strategic goals to accountability reporting. Public Financial Management Value Space is built step by step, and a method is defined on the Value Space for effectiveness assessment through calculation of five value components, namely the Agency Value, User Value, Political Value, Strategic/Social Value, and Environmental Value, using weighted summation of key goal and performance indicators. Value space is mapped to ontology, then to the object model for flexible system implementation. The assessment calculation method, resulting in a single value allows for a-posteriori benefits assessment, allows not only for cross-comparison of programs, agencies, functions, etc. by fixing the values on the dimensions of the value space under analysis, but also standardization and consolidation. Economy, efficiency and effectiveness are linked as an extension of the assessment model by introducing the expenditure component of the budget. The model has been applied to two case studies of Information System investments at the Ministry of Finance, and a cross-comparison of these initiatives has been provided.