Understanding perceptions regarding the aesthetics of urban public space: Tunali Hilmi Street, Ankara
Kent estetiği açısından algıları anlamak: Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara
- Tez No: 286101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kent estetiği birçok akademik araştırmanın konusu olmuş ve yüzlerce farklı tanımı yapılmıştır. Kent estetiği konusunda çalışma yapılırken, estetiğin biçimden öte anlamlar taşıdığını anlamak gerekmektedir. Aynı zamanda, kent estetiği yalnızca akademik çevrelerin değil, kentlilerin ve kentsel alanların günlük kullanıcılarını da ilgilendirmektedir. Bu araştırma, akademik çalışmaların ve estetiğe dair kentsel mekan kuramlarının yanı sıra, kentlilerin estetik kavramından ne anladıklarını, görsel ve estetik açıdan nasıl kamusal mekanlar tercih ettiklerini anlamanın kentsel tasarımda önem taşıdığı varsayımından yola çıkmaktadır. Dolayısıyla, bu çalışma, kentsel mekanlardaki görsel ve estetik nitelikleri ve kentlilerin kent estetiği anlayışını, Ankara'nın yoğun kullanılan alt merkezlerinden olan Tunalı Hilmi Caddesi bağlamında tartışmaktadır. Bu tez, aynı zamanda, caddenin estetik özelliklerini ve kentlilerin algısını keşfetmeyi hedeflemektedir. İnceleme, Tunalı Hilmi Caddesi'nin mimari, sokak mobilyaları, yer döşemesi, nirengi noktaları, peyzaj öğeleri ve açık alanlar hakkında uyum, ritm, denge, düzen, ölçek ve bakımlılık kavramlarına bağlı olarak yapılmaktadır. Tez, kentlilerin bir kentte görmek istediği estetik değerlerin neler olduğu belirlendiği takdirde, daha iyi ve sağlıklı işleyen kamusal mekanların yaratılabileceği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban aesthetics has been the concern of many academic researches, and there have been now more than hundred definitions of urban aesthetics. It is crucial to understand that aesthetics is more than just about the form and physical qualities of a place. Likewise, urban aesthetics is not only the concerns of academics, but also the concern of urbanites of cities and daily users of urban space. It is therefore important to understand what daily users of cities understand from the concept of urban aesthetics and what kind of aesthetically pleasant spaces they desire in cities, especially when public spaces are concerned. This thesis aims to find out the aesthetic qualities of urban space and understanding of urbanites on urban aesthetics, focusing on Tunalı Hilmi Street, a widely used sub-centre of Ankara. It seeks to discover the aesthetic characteristics of the street and the perception of urbanites. The examination is carried out on the architecture, street furniture, floorscape, landmarks, planting and open spaces of Tunalı Hilmi Street regarding seven variables which are harmony, rhythm, balance, order, complexity, scale and upkeep. The thesis argues that it is possible to achieve better-working public spaces if we are also able to identify what the daily users of public spaces envisage as an aesthetically pleasant environment.