Opportunistic multiple relaying in wireless ad hoc networks
Tasarsız kablosuz haberleşme sistemlerinde esnek çoklu röleleme yöntemi
  1. Tez No: 286100
  2. Yazar: GÜVEN YENİHAYAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İşbirlikli haberleşme, farklı röleler ile hedef arasında oluşan bağımsız kanalları kullanarak uzaysal çeşitlilikten yararlanmayı ve böylece kanal kalitesi yetersiz iki düğümü birbiriyle haberleştirmeyi amaçlar. Bu tez çalışmasında, literatürdeki birçok işbirlikli haberleşme yönteminden farklı olarak aktarıcı düğümlerin ortak bir kanalda haberleşme verimini düşürmeden yayın yapmalarına imkan veren bir röleleme yöntemi olan Esnek Çoklu Röleleme (EÇR) yöntemi ve bu yönteme uygun bir alıcı yapısı önerilmiştir. Önerilen EÇR yönteminde herhangi bir önseçime gerek duyulmadığından röleler arası kontrol haberleşmelerine olan gereksi-nim de azalmıştır. Tez kapsamında önerilen bu röleleme yöntemi ortalama kanal kalitesi bilgisi ile aktarıcının seçildiği önseçimli röleleme yöntemi ile karşılaştırılmış ve önerilen EÇR yönteminin tek ünite üzerinden yönlendirmeye denk olan önseçimli röleleme yönteminden hata başarımı açısından çok daha üstün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooperative relaying systems aim to improve weak communication links by exploiting the spatial diversity obtained by the statistically independent channels between relays and the destination. In this thesis a cooperative relaying scheme called the Opportunistic Multiple Relaying (OMR) is proposed with its special receiver structure. Unlike most relaying schemes in the literature, multiple relay nodes are allowed to transmit in nonorthogonal channels in OMR without requiring any control overhead for relay coordination. OMR is compared to a benchmark scheme called the Selection Relaying (SR) in which the relay node is preselected by the source before transmission according to the average channel quality information. It is observed that OMR performs significantly better than SR in terms of error performance.