Efficient computation of the Green's function for multilayer structures with periodic dielectric gratings
Periyodik olarak dielektrik açıklık bırakılmış çok katmanlı yapıların Green fonksiyonunun işlemsel olarak verimli bir şekilde hesaplanması
  1. Tez No: 286136
  2. Yazar: SÜLEYMAN ADANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çok katmanlı ortamlardaki periyodik yapıların sayısal analizi çoğunlukla yapının empedansmatrisine ihtiyaç duyan MoM ile yapılır. Bu empedans matrisinin oluşturulması için deGreen fonksiyonunun hesaplanması gerekmektedir. Bu tür yapılardaki Green fonksiyonununyakınsama hızı düşük olan sonsuz bir seri olarak ifade edilmesi bu yapıların analizinin çoksüre almasına sebep olur. Bu seriyi bir frekansta başarılı bir şekilde hızlandırmak için yöntemleröneren yayınlar çıkmış olmasına rağmen, yapının bir bant boyunca frekans yanıtını elde etmekhala uzun süren bir işlem olarak kalmaktadır. Periyodik Green fonksiyonunun verimli olarakhesaplanabilmesi için Ayrık Karmaşık İmgeler Metodu'ndan (DCIM) faydalanılmıştır. Önce,çok katmanlı yapının spektral uzaydaki Green fonksiyonu DCIM kullanılarak, karmaşık üstellerleyaklaştırılmıştır. DCIM metodu uygulanırken doğruluğu iyileştirmek amacıyla üç-seviyeliyaklaştırma yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra, periyodik Green fonksiyonlarının içerdiğisonsuz serilerin hesaplanmasını hızlandırmak için Ewald dönüşümü uygulanmıştır. Yöntemindoğruluğu ve verimliliği sayısal örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerical analysis of periodic structures in layered media is usually accomplished by usingMethod of Moments which requires the formation of the impedance matrix of the structure.The construction of this impedance matrix requires the evaluation of the periodic Green'sfunction in layered media which is expressed as an infinite series in terms of the spectral domainGreen's function. The slow converging nature of this series make these kinds of analysiscomputationally expensive. Although some papers have proposed methods to accelerate thecomputation of these series successfully for a single frequency point, it is still very computationintensive to obtain the frequency response of the structure over a band of frequencies.In this thesis, Discrete Complex Image Method (DCIM) is utilized for the efficient computationof the periodic Green's function. First, the spectral domain Green's function in layeredmedia is approximated by complex exponentials through the use of DCIM. During the applicationof the DCIM, three-level approximation scheme is employed to improve accuracy.Then, Ewald's transformation is applied to accelerate the computation of the infinite seriesinvolved in the periodic Green's functions. The accuracy and the efficiency of the method isdemonstrated through numerical examples.