Mathematical modeling of adsorption/desorption systems for chemical heat pumps
Kimyasal ısı pompaları için, adsorpsiyon/desorpsiyon sistemlerinin matematiksel modellenmesi
- Tez No: 286238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ULUDAĞ, PROF. DR. GÜRKAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ticari olarak az kullanılmalarına rağmen, kimyasal ısı pompaları, yaygınolarak üretilen ısı pompalarına önemli bir alternatiftir. Bu çalışmadaetanolun aktif karbon tarafından adsorplanması, kimyasal ısı pompasıraeaktörü üzerinde modellenmiştir.Etanol buharının aktif karbontarafından adsorplanma hızı 30, 60, 90 ve 120 ° C sıcaklılar için, IGA(Akıllı Kütlesel Analiz)cihazı kullanılarak bulunmuştur.Deneyseladsorplama verisi, adsorplama yatağının tek bileşenli gaz fazıvarsayılarak, zamana bağlı modellenmesinde kullanılmıştır. Daha sonra,belli bir zaman aralığında, konuma ve zamana bağlı olarak, sıcaklık, ısıtransfer değerleri ve toplam taşınan ısı bulunmuştur. Sonuçta hesaplananadsorplama ve sıcaklık dağılımları, hacimle entegre edilerek farklıadsorplama yatağı şekilleri için performans değerleri hesaplamıştır. Eldeedilen sonuçlar, bu tip sistemlerin, iyi bir modelleme ile, yeterli düzeydeperformans değerlerine ulaşabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Despite their limited commercial applications, chemical heat pumps (CHP)have been considered as an important alternative to conventional heatingand cooling technologies. In this study, the adsorption-desorption ofethanol over activated carbon was applied on the CHP reactor. Theethanol vapor - activated carbon adsorption rate was determined at 30,60, 90 and 120° C experimentally by using Intelligent Gravimetric Analyzer(IGA). The experimental adsorption data were used on the transientmodeling of reactor by assuming single component gas phase. Then,spatial and temporal temperature, rate of heat transfer, and total amountof heat transferred for a given period were determined. Finally, thecalculated adsorption and temperature profiles were integrated overvolume to predict performance of heat pump for different reactorgeometries. The results showed that, with proper modeling satisfactoryperformance values can be attained using these systems.