Artificial aging of crosslinked double base propellants
Çapraz bağlı çift bazlı katı roket yakıtlarının yapay yaşlandırma çalışması
- Tez No: 286237
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ÖNDER ÖZBELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, 2-nitrodifenilamin (2-NDPA) ve n-metil-4-nitroanilin (MNA) kararlılık arttırıcıları kullanılarak üretilen üç farklı çapraz bağlı çift bazlı (XLDB) roket yakıtının raf ömürleri, kararlılık arttırıcı miktarlarındaki azalımın takip edilmesi yöntemiyle belirlenmiştir. Kararlılık arttırıcı miktarlarındaki azalım bütün yaşlandırma sıcaklıkları için Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) kullanılarak belirlenmiştir. Deneysel verileri en iyi şekilde ifade eden kinetik model denklemleri her yakıt için ayrı ayrı bulunmuştur. Her yakıt için en iyi denklem kullanılarak, kararlılık arttırıcı miktarlarının azalım hızı 45, 55 ve 65°C olmak üzere üç farklı sıcaklıkta hesaplanmıştır. Farklı sıcaklıklarda elde edilen tepkime hızı sabitleri ve Arrhenius denklemi kullanılarak oda sıcaklığındaki tepkime hızı sabiti hesaplanmıştır. Bütün yakıtlarda 2-NDPA ve MNA kararlılık arttırıcılarının azalımı için aktivasyon enerjisi ve sıklık faktörü değerleri hesaplanmıştır. Ek olarak, sonuçlar NATO STANAG 4117 standardı temel alınarak değerlendirilmiştir ve yakıtların kararlı olduğu belirlenmiştir. Yakıtların kararlılıklarını değerlendirmek için vakum ısıl kararlılık (VTS) testleri de yapılmıştır. MNA ve 2-NDPA kararlılık arttırıcılarının ikisini de içeren yakıtın sadece 2-NDPA içeren diğer iki yakıta göre daha kararsız olduğu saptanmıştır. Ancak, tek başına 2-NDPA içeren yakıtların yaşlandırılmış numuneleri incelendiğinde, kararlılık arttırıcı türevlerinin yakıt matrisinden dışarı atılarak yüzeye çıktığı belirlenmiştir. Ayrıca, büyük bloklar halinde yaşlandırılan yakıtlarda boşluk ve çatlak oluşumu da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, shelf life of three different crosslinked double base (XLDB) propellants stabilized with 2-nitrodiphenylamine (2-NDPA) and n-methyl-4-nitroaniline (MNA) were determined by using the stabilizer depletion method. Depletions of the stabilizers were monitored at different aging temperatures using High Performance Liquid Chromatography (HPLC). Kinetic models of pseudo zero, pseudo first, pseudo second and shifting order were used to find the best model equation that fits the experimental data. The rates of depletion of stabilizers were calculated at 45, 55 and 65°C based on the best fit kinetic models. Using the rate constants at different temperatures, rate constants at room temperature were calculated by Arrhenius equation. The activation energies and frequency factors for the depletion of 2-NDPA and MNA were obtained for all XLDB propellants. Moreover, the results were evaluated based on the NATO standard; STANAG 4117 and the propellants were found stable according to the standard. Vacuum thermal stability (VTS) tests were also conducted to evaluate the stability of XLDB propellants. The propellant that includes the stabilizer mixture of MNA and 2-NDPA was found to have less stability than the propellants that include 2-NDPA only. However, there were rejection (puking) and migration of stabilizer derivatives for the aged samples of propellants that were stabilized with only 2-NDPA. Moreover, formation of voids and cracks were observed in block propellant samples due to excess gas generation.