Predicting the effect of hydrophobicity surface on binding affinity of pcp-like compounds using machine learning methods
Hidrofibisti yüzeylerin PCP benzeri bileşiklerin bağlanma eğilimlerine etkisini makine öğrenmesi yöntemlerinin kullanılarak öngörülmesi
  1. Tez No: 286262
  2. Yazar: MİNE YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA NUR ALPASLAN, PROF. DR. ERDEM BÜYÜKBİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, PCP benzeri bileşiklerin bağlanma eğilimleri moleküler hidrofobisiti kullanılaraköngörülmeye çalışılmaktadır. Moleküler hidrofibisiti bir molekülün bağlanma eğilimini etkileyenönemli bir faktördür. Moleküllerin moleküler hidrofobisiti değerleri üç¸ boyutlu koordinatsisteminde elde edilmektedir. Amacımız moleküllerin hidrofobisiti yüzeyindeki noktalarınsayısını azaltmaktır. Bu nedenle bu özellik küresel örgütlemeli harita ve k-ortalamakümeleme kullanılarak modellenmektedir. Moleküllerin bağlanma eğilimlerini öngörmekiçin SOM ve k-ortalama kümeleme kullanılarak elde edilen özellik kümesi ayrı ayrı kullanılacaktır.Bağlanma eğilimlerini öngörmek amacıyla destek vektör regresyonu ve kısmien küçük kareler regresyonu kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to predict the binding affinity of the PCP-like compounds by means of molecularhydrophobicity. Molecular hydrophobicity is an important property which affects thebinding affinity of molecules. The values of molecular hydrophobicity of molecules are obtainedon three-dimensional coordinate system. Our aim is to reduce the number of pointson the hydrophobicity surface of the molecules. This is modeled by using self organizingmaps (SOM) and k-means clustering. The feature sets obtained from SOM and k-means clusteringare used in order to predict binding ffinity of molecules individually. Support vectorregression and partial least squares regression are used for prediction.