Improving visual SLAM by filtering outliers with the aid of optical flow
Görsel eşzamanlı haritalama ve konumlandırma probleminin performansını aykırı gözlemleri optik akı yardımıyla eleyerek artırma
  1. Tez No: 286301
  2. Yazar: TOLGA ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULUÇ SARANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mobil robotlarla Eşzamanlı Haritalama ve Konumlandırma (EHK), robotikcamiasının en zorlu problemlerinden biridir. Geçtiğimiz birkaç yılda, üzerineyapılan yoğun çalışmalar neticesinde, bu konu teorik ve pratik açılardan doyumaulaşmıştır. Geçtiğimiz birkaç sene içerisinde, araştırmaların yönelimi EHK'den,ölçüm aygıtı olarak kameraların kullanıldığı Görsel EHK'ye doğru olmuştur.Düzlemsel uzayda çalışan birçok EHK uygulamasına kıyasen daha üstün olarak,GEHK, ortamın 3 boyutlu modelini ve robotun 6 serbestlik dereceli durumunuda kestirebilmektedir. Robotik çalışmalarına henüz uygulanmakla beraber,GEHK'nin geliştirilmesi gereken çok yönleri bulunmaktadır. Özellikle, EHK veGEHK algoritmalarının ortak problemi bilgi eşlemesidir. Hatalı bilgi eşlemesiEHK'nin kararlığını olumsuz yönde etkileyebilir ya da tamamen ıraksamasınaneden olabilir. Bu çalışmada, aykırı gözlemleri elemek için, tahmini izdüşümhatasını ve optik akı bilgisini kullanan iki yöntem öneriyoruz. İlk yöntem, haritaöğelerinin tahmini izdüşüm ve onlarla eşlenen ölçüm yerlerinin yakın olmasıgerektiği mantığını kullanmaktadır. İkinci yöntem ise, optik akı vektor alanınıreferans kabul edip, ardışık iki ölçüm ile belirlenen vektör ile, bölgesel optik akıalanını kıyas ediyor; ve optik akı alanı ile çelişen ölçümleri eliyor. Çalışmamızda,bu iki yöntemin, GEHK'nin ıraksamasını engellediğini ve genel performansınıartırdığını gösteriyoruz. Ayrıca, modüler bir EKH kütüphanesi olan SLAM++yazılımımızı açıklıyoruz.
Özet (Çeviri)
Simultaneous Localization and Mapping (SLAM) for mobile robots has been oneof the challenging problems for the robotics community. Extensive study of thisproblem in recent years has somewhat saturated the theoretical and practicalbackground on this topic. Within last few years, researches on SLAM have beenheaded towards Visual SLAM, in which camera is used as the primary sensor.Superior to many SLAM application run with planar robots, VSLAM allows us toestimate the 3D model of the environment and 6-DOF pose of the robot.Being applied to robotics only recently, VSLAM still has a lot of room for improvement.In particular, a common issue both in normal and Visual SLAM algorithms is th data association problem. Wrong data association either disturbs stability orresult in divergence of the SLAM process. In this study, we propose two outlierelimination methods which use predicted feature location error and optical flow field.The former method asserts estimated landmark projection and its measurement locationsto be close. The latter accepts optical flow field as a reference and compares the vectoformed by consecutive matched feature locations; eliminates matches contradicting withthe local optical flow vector field. We have shown these two methods to be saving VSLAMfrom divergence and improving its overall performance. We have also described our newmodular SLAM library, SLAM++.