Plane sextics with a type E_7 singular point
E_7 tipi tekil noktası olan altıncı derece yüzey denklemleri
- Tez No: 286302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEXANDER DEGTYAREV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Altıncı dereceden denklemlerin temel gruplarının hesaplanması hala çözümü bulunamamış bir problemdir. Bu konuda büyük bir çaba sarfedilmektedir. Butezde E_7 tipi tekil noktası olan altıncı dereceden denklemlerin temel gruplarınınhesaplanması ile alakalı geometrik bir çözüm yolu ifade etmeye ve bu gruplarınkomutantlarını bulmak için kullanılabilecek bir yöntem geliştirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The computation of the fundamental grup of a plane sextic (i.e., curves B ? P2)still remain unanswered problem. There is an huge effort on this subject. In thisthesis, we study plane sextic curves with with a type E_7 singular point, try tostate a geometric approach to compute the fundamental groups of plane sexticswith that type of singular points and develop a trick to find the commutant ofthese groups.